Newsletter

Będziemy Cię informować o nowościach w ASBIRO.

Seminarium – Podatki i Startupy od najlepszych

47 zł Kup pakiet » 47 zł płacąc w Bitcoinach
Break

Podstawowe informacje o seminarium

Seminarium trwało 2 dni (26 i 27 czerwca 2010). Pierwszego dnia swoimi doświadczeniami z podatkami podzielił się z nami “pierwszy księgowy Rzeczpospolitej” Krzysztof Habich, wielokrotnie notowany na liście 100 najbogatszych magazyny WPROST, nawet na 4 miejscu. W niedzielę natomiast dzień należał do Tadeusza Witkowicza, amerykańskiego miliardera polskiego pochodzenia, który zbudował od zera 3 firmy, 2 z nich, jako pierwszy Polak, wprowadził na NASDAQ. Tadeusz opowie nam o jego metodzie budowania firm.

Każdy z zaproszonych gości jest ekspertem w swojej dziedzinie. Podczas naszego seminarium każdy z nich opowiadał o tym, na czym zna się najlepiej. Zapraszamy do zapoznania się z szerszą charakterystyką naszych gości.

Krzysztof Habich

Na poszczególne podatki przepisuję po prostu właściwe pigułki – mówił Krzysztof Habich w latach 90. – Na VAT różowa, na dochodowy zielona, a na ryczałt biała. Na początku lat 90. uchodził za jednego z najbogatszych ludzi w kraju, był nagradzany i fetowany. Nazywany pierwszym księgowym Rzeczpospolitej, uratował przed łapami fiskusa setki milionów złotych swoich klientów.

Jest właścicielem spółki finansowej World Leasing. Doradcy podatkowi mówili o nim “Larry Flint polskiego biznesu”, bo tak jak amerykański magnat porno uwielbiał prowokować urzędników. W wyniku jego prowokacji państwo musiało szybko zmieniać przepisy, a on zostawał z pieniędzmi. Prokuratorzy z całego kraju kilkadziesiąt razy oskarżali Habicha o oszustwa podatkowe, lecz choć jego działania pozbawiły państwo milionów planowanych dochodów z podatków, to ani razu nie udało się udowodnić mu złamania prawa.W kilkudziesięciu sprawach sądowych on i jego klienci zostali uniewinnieni. Wielokrotnie aresztowany i wypuszczany z powodu braku dowodów. W sprawie wyłudzenia VAT przesiedział w areszcie ponad 20 miesięcy, zanim odbyła się pierwsza sprawa.

60-letni dziś Krzysztof Habich działalność gospodarczą zaczął już w warszawskim liceum, organizując w latach 60. chałupniczą produkcję długopisów. Podczas studiów na Wydziale Maszyn Roboczych stołecznej Politechniki założył oficjalny biznes – zakład usług remontowych Estetyka. – Interes okazał się na tyle intratny, że studiowałem aż 10 lat – śmiał się w wywiadach, kiedy już był powszechnie znany. Gdy w latach 80. w całym kraju brakowało papy, Habich razem ze swoim amerykańskim partnerem produkował jej rekordowe ilości w jednej z pierwszych firm polonijnych.

Prawdziwym eldorado dla okazał się dla niego dopiero wolny rynek. Niedługo po wyborach w 1989 roku zaczął inwestować z rozmachem pieniądze w kilka branż naraz. W ciągu trzech lat po zmianie ustroju kontrolował już kilkadziesiąt firm produkujących m. in. silniki, materiały budowlane i programy komputerowe. Gdy rozbudowę holdingu utrudniała przestarzała sieć telefoniczna, Habich wyposażył swoich dyrektorów w wojskowe radiotelefony i wyznaczył godziny codziennych odpraw. Po rozpadzie ZSRR Habich pierwszy raz dał próbkę swoich umiejętności finansowych: wykorzystując różny kurs rubla w poradzieckich republikach i odpowiednio dobierając drogę przepływu pieniędzy i towarów potrafił pomnożyć zainwestowany kapitał prawdopodobnie osiem razy. W kraju zdobywał wtedy tytuły menedżera i biznesmena roku.

Wkrótce, występując już jako ogólnopolski holding doradczo-finansowy World Leasing, zaczął konkurować ze skarbem państwa. Kiedy III RP emitowała pierwsze obligacje, WL zrobił to samo – skrupulatnie wykorzystując wszystkie wprowadzone właśnie ulgi i zwolnienia dla kupujących.

Korzystając z przedwojennego kodeksu handlowego Habich wprowadził do obiegu tysiące swoich czeków i weksli, tworząc karkołomne konstrukcje, które – dzięki bałaganowi w przepisach – pozwalały zaoszczędzić na podatkach do dwudziestu procent. – Zdecydował się na krok, który w końcu doprowadził państwo do furii – mówi dr Robert Gwiazdowski z Centrum im Adama Smitha – zaczął dzielić się swoją wiedzą z innymi. – Gotowe, i zdaniem konkurencyjnych doradców, nawet bezbłędne systemy finansowe Habich zaczął najzwyczajniej sprzedawać wybranym firmom.

Kiedy Habich stwierdził, że tylko ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych była z jego powodu zmieniana pięć lat pod rząd, Ministerstwo Finansów nie zaprzeczało.

Ranking TOP 100 Najbogatszych Polaków: Pan Krzysztof po raz pierwszy na liście pojawił się w 1991 roku. Zajął wtedy 61 miejsce. W latach 92-97 dotarł do 4 miejsca. Ostatni raz w 1997 roku był 55.

Tad Witkowicz

Amerykański self-made miliarder polskiego pochodzenia – Tad Witkowicz. Zbudował takie firmy jak Artel Communications, CrossCom oraz Adlex. Obecnie kieruje Otago Capital. Jego majątek szacowany jest na ponad 1 miliard 100 milionów zł.

Urodzony 9 grudnia 1949 roku na końcu świata, a jeśli nie świata to na pewno mapy. Małe miasteczko Kodeń (dziś 1600 mieszkańców) przy granicy z Białorusią. Pochodzi z biednej rodziny, posiadającej wtedy 5 hektarowe gospodarstwo, której nie było stać na konia. Mieszkał z rodzicami i bratem w jednej izbie do której wchodziło się przez kurnik (sic!) i systematycznie głodował na wiosnę, kiedy to kończyły się zapasy z zimy, a nowych plonów jeszcze nie było. Udało mu się jednak ukończyć szkołę i zrządzeniem losu w wieku 17 lat wyjechać do ciotki do Kanady.

Emigracja

W Kanadzie uczył się w szkole, a wieczorami pracował zbierając robaki na polu golfowym. Skończył na studiach fizykę, a potem pracował dla BNR, gdzie zaprojektował wzmacniacz światłowodów nowej generacji. Po tym sukcesie wyjechał do USA i rozpoczął pracę w Valtec, którą zakończył w 1980 roku, kiedy to mając 5 tys. dolarów oszczędności założył pierwszą firmę – Artel Communication.

Artel Communication

Pierwsza firma założona przez Witkowicza zajmowała się produkcją nadajników i odbiorników światłowodowych. Po 2 latach działalności Witkowicz jako pierwszy Polak umieścił firmę na NASDAQ. Po premierze pakiet jego akcji był warty 14 milionów dolarów. Prowadził firmę z sukcesami kilka lat po czym sprzedał wszystkie udziały. Bezrobocie w jego przypadku nie trwało długo, gdyż bardzo szybko założył kolejną firmę.

CrossCom

Firma powstała w 1985 roku i zajmowała się budową routerów. Bazując na prototypie, który powstał po sfinansowaniu przez Witkowicza badań, ruszyła sprzedaż, a po 4 latach działalności również pojawiła się na NASDAQ. W ostateczności firma połączyła się z Duńskim koncernem Olico. Zaraz po fuzji Witkowicz sprzedał swoje udziały. I oczywiście otworzył kolejną firmę.

Adlex

W 1998 roku Witkowicz założył kolejną firmę, opartą głównie na działalności w Polsce. Adlex tworzył oprogramowanie, a jego siedziba mieściła się w Gdańsku. Po kilku latach Witkowicz także sprzedał firmę za kilkadziesiąt milionów dolarów i wyjechał na roczny urlop.

Otago Capital

Obecnie z ponad miliardem złotych majątku Tadeusz Witkowicz zajmuje się Otago Capital, jak pisze w swojej biografi ma to być firma, która szuka najzdolniejszych ludzi, aby im pomóc, skontaktować z wielkim światem, z biznesem, nauczyć nowoczesnego myślenia isfinansować ten potencjał.

Autobiografia Tada Witkowicza

W 2009 roku nakładem Fijor Publishing wydana została autobiografia Tada Witkowicza. W książce Tad dokładnie opisuje swoją historię. Mówi dokładnie jak wyglądało jego życie oraz droga do sukcesu.

Dodatkowe materiały

Rzeczpospolita:

www.new-arch.rp.pl/artykul/455382_Krzysztof_Habich_czyli_wojna_z_panstwem.html

Wolność i Kapitalizm:

www.kapitalizm.org/?action=show_article&art_id=977

Rzeczpospolita:

www.new-arch.rp.pl/artykul/95011_Habich_kontra_Kolodko.html

Co znajduje się w pakiecie?

Kup pakiet za jedyne 47 zł (bądź 47 zł płacąc Bitcoinami) »

O nas

ASBIRO to jedyna uczelnia w Polsce, w której wykładowcami są wyłącznie przedsiębiorcy. To co nas odróżnia od innych szkół to właśnie praktyczne podejście do przedsiębiorczości.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dla osób, które prowadzą własną firmę, lub właśnie chcą ją założyć.

więcej »