O nas

Zobacz film dokumentalny o Uczelni ASBiRO.  Film ten powstał w 2017 roku z okazji naszej 10-cio letniej historii. Dowiesz się o nas wszystkiego!

 

Przeciętny student czy nawet uczeń w Polsce jest kształcony po to, by zostać dobrym pracownikiem. Zatrudnienie w dużej, stabilnej korporacji jest szczytem marzeń dla większości osób, które kończą tradycyjne szkoły. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dla osób, które prowadzą własną firmę, lub właśnie chcą ją założyć. Wychodzimy z założenia, że uczyć biznesu powinni Ci, którzy sami zbudowali własne przedsiębiorstwa.

ASBiRO to jedyna uczelnia w Polsce, w której wykładowcami są wyłącznie przedsiębiorcy. To co nas odróżnia od innych szkół to właśnie praktyczne podejście do przedsiębiorczości. Podstawowym kryterium doboru kadry jest doświadczenie w realnym biznesie, a nie dyplomy czy tytuły naukowe.

Nauczycielami są właściciele, prezesi i dyrektorzy firm oraz najlepsi trenerzy w Polsce. W gronie wykładowców mamy prezesów wielkich firm giełdowych, ale także właścicieli niewielkich przedsiębiorstw. Zero teorii, sami praktycy.

Historia powstania ASBiRO

Alternatywna Szkoła Biznesu i Rozwoju Osobowego powstała w 2006 roku, jednak historia naszej działalności sięga 2003, kiedy jeszcze nie mieliśmy pojęcia, że nasze pojedyncze działania doprowadzą kilkanaście lat później do powstania prywatnej szkoły wyższej. 

W początkach naszej działalności odwiedziliśmy gościnnie kilka szkół średnich aby podczas lekcji przedsiębiorczości opowiedzieć uczniom o możliwości realizacji marzeń i ambicji poprzez prowadzenie własnego biznesu. Nie opowiadaliśmy jednak o tym, co można przeczytać w podręczniku tylko dawaliśmy możliwość spotkania się z prawdziwym przedsiębiorcą, który w zrozumiały dla młodzieży sposób opowiadał jak prowadzenie firmy naprawdę działa. Tych kilka spotkań z młodzieżą okazało się na tyle interesujące, że zaczęły spływać do nas nowe zaproszenia do kolejnych szkół, zarówno od nauczycieli przedsiębiorczości, jak i od samych uczniów. W ten sposób stworzyliśmy nasz pierwszy projekt- Lekcje Przedsiębiorczości, w który zaangażowaliśmy dziesiątki przedsiębiorców, którzy w najaktywniejszym naszym roku odwiedzili 13% wszystkich szkół średnich w Polsce. Niektórzy uczniowie, którzy wtedy siedzieli w ławkach i słuchali naszych opowieści o biznesie rzeczywiście założyli własne firmy i dziś przekazują swoje doświadczenia dalej, już jako wykładowcy Uczelni ASBiRO.

W ten sposób, od szkół średnich rozpoczęliśmy naszą misję, którą realizujemy każdego dnia od kilkunastu lat. W pewnym momencie zaproszeń na Lekcje Przedsiębiorczości było więcej, niż byliśmy w stanie zrealizować, więc rozpoczęliśmy dodatkowy projekt- Kurs Skutecznego Działania. Były to weekendowe spotkania organizowane w Warszawie raz na kilka miesięcy, na które przyjeżdżały młode przedsiębiorcze osoby z całej Polski, aby posłuchać o doświadczeniach osób, które już od lat prowadziły własne biznesy. Projekt ten również cieszył się dużym zainteresowaniem, więc poza Lekcjami Przedsiębiorczości i Kursem Skutecznego Działania zaczęliśmy organizować podczas przerwy wakacyjnej konferencje Myśleć Jak Milionerzy, w ramach których odwiedzaliśmy co roku wszystkie duże miasta w Polsce. Podczas wszystkich tych spotkań przyświecała nam idea, aby łączyć ze sobą młodszych i starszych przedsiębiorców, osoby które już prowadzą firmy, z osobami które dopiero marzą o ich założeniu. Uczestnicy i prelegenci dzielili się wzajemnie swoimi doświadczeniami, pomagali sobie w rozwiązywaniu biznesowych trudności i zdobywali nową wiedzę oraz kontakty.

Liczba uczestników naszych spotkań z roku na rok rosła, zarówno wśród młodzieży, jak i przedsiębiorców, którzy chcieli opowiadać o swoich doświadczeniach. Oczywiście po drodze zgromadziliśmy cały wachlarz własnych doświadczeń przy organizacji tego typu spotkań i sami popełniliśmy błędy, a wnioski wyciągnięte z nich pomogły nam w 2006 roku stworzyć Alternatywną Szkołę Biznesu i Rozwoju Osobowego oraz nasz pierwszy stały kurs, który nazwaliśmy Kursem Podstawowym.

Kurs Podstawowy

Pierwszym naszym szkoleniem był Kurs Podstawowy. Powstał on z myślą zastąpienia tego, co powszechnie nazywane jest studiami licencjackimi. To co nam się nie podobało to formuła tych studiów. Polega ona na tym, że daje się studentowi książkę, na zajęciach opowiada się treść książki, a na egzaminie sprawdza, czy student ją przeczytał. Nasze założenie jest takie, że jeżeli studentowi zależy na jakiejś wiedzy to sam jest w stanie sobie kupić książkę i ją przeczytać.

Wyszliśmy z założenia, że na naszych zajęciach powinniśmy uczyć tego, czego nie da się przeczytać w książkach – osobistych doświadczeń. Poprosiliśmy więc znajomych przedsiębiorców, aby opowiedzieli nam jak zbudowali swoje firmy oraz podzielili się swoimi przemyśleniami na temat prowadzenia działalności gospodarczej. I ta idea zastąpienia profesorów przedsiębiorcami doskonale się przyjęła.

Na jeden weekend w miesiącu zapraszaliśmy do stolicy uczestników Kursu Podstawowego i organizowaliśmy dla nich wykłady prowadzone przez przedsiębiorców. Spotkania organizowaliśmy dokładnie tak samo jak podczas wcześniejszych lat, jednak tym razem uczestnicy zobowiązywali się, że będą uczestniczyć w całym cyklu spotkań, który trwał osiem miesięcy. Kurs ten organizujemy z sukcesami i w niemalże niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Uczestnikami Kursu Podstawowego są osoby, które albo stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie i poszukują praktycznej wiedzy jak rozwijać własne firmy oraz osoby, które dopiero marzą o założeniu własnej firmy i poszukują inspiracji oraz motywacji do działania.

Kurs Podstawowy organizujemy rok rocznie od 12 lat od października do czerwca.

Kurs Zaawansowany MBA

W 2010 roku byliśmy już dumni z całkiem sporej grupy absolwentów naszego Kursu Podstawowego, którzy naciskali abyśmy stworzyli dla nich kolejny kurs, na którym wykłady będą już na wyższym poziomie zaawansowania i który będzie skierowany do przedsiębiorców, którzy już kilka lat prowadzą swoje firmy, zatrudniają kilku czy kilkunastu pracowników i mają trudności z zarządzaniem firmami, które rozwijają się szybciej niż ich właściciele.

Wtedy po raz pierwszy pomyśleliśmy o stworzeniu studiów dla przedsiębiorców. W 2010 jako mała firma z zaledwie kilkuletnim doświadczeniem w organizacji przedsiębiorczych wykładów wiedzieliśmy, że jeśli chcemy zorganizować studia, nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami i osiągnąć efektu, na którym nam zależało. Rozpoczęliśmy współpracę z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie. Od tamtej pory co roku rekrutujemy grupę około 40-50 słuchaczy, którzy uczestniczą w naszym dwuletnim programie MBA Przedsiębiorczość, który jest realizowany przez Uczelnię Łazarskiego jako studia podyplomowe dla przedsiębiorców. Studia te mają na celu jak najlepsze przygotowanie naszych słuchaczy do skutecznego radzenia sobie z dwoma najważniejszymi problemami, z jakimi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy- z pozyskiwaniem nowych klientów oraz zarządzaniem pracownikami i procesami w firmie. Program MBA Przedsiębiorczość składa się z ośmiu bloków tematycznych, a wykład są realizowane wyłącznie przez przedsiębiorców praktyków, co stało się naszym największym atutem na rynku i rok rocznie przyciąga do ASBiRO coraz więcej kursantów i słuchaczy.

Posiadając Kurs Podstawowy dla początkujących przedsiębiorców oraz studia podyplomowe MBA Przedsiębiorczość realizowane z Uczelnią Łazarskiego okazało się, że wielu przedsiębiorców którzy chcą się zapisać na MBA Przedsiębiorczość nie spełniają podstawowego wymogu formalnego czyli nie posiadają wykształcenia wyższego niezbędnego do rozpoczęcia studiów podyplomowych. Spotkaliśmy się również z opiniami naszych wykładowców, których grupa była z roku na rok coraz liczniejsza, że szukają studiów dla swoich dzieci po maturze i najchętniej zapisali by je do ASBiRO.

Kurs Rozszerzony

Była to podpowiedź na kolejny nasz krok w rozwoju naszej szkoły i kolejne wyzwanie, które w tamtym okresie było ponad nasze możliwości organizacyjne. W 2013 rozpoczęliśmy współpracę z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii i wraz z władzami tej szkoły stworzyliśmy praktyczne studia licencjackie dla przedsiębiorców na kierunku Politologia, w specjalizacji E-biznes i Media Społecznościowe. Pierwszą rekrutację otworzyliśmy w październiku 2013 i od tamtej pory na naszej specjalizacji zebraliśmy łączną grupę 264 studentów. Oczywiście program studiów licencjackich realizowany jest przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii, jednak my jako ASBiRO organizujemy studentom dodatkowe w pełni praktyczne zajęcia prowadzone przez przedsiębiorców. Równocześnie od pięciu lat wspieramy WSTiE w organizacji tych studiów i zdobywamy doświadczenie niezbędne w prowadzeniu studiów wyższych.

 

Seminaria 

W ramach naszych kursów organizujemy różne zajęcia, w których wykładowcami są zawsze przedsiębiorcy. Raz na jakiś czas, gdy organizujemy jakieś niecodzienne wydarzenie lub zapraszamy gościa specjalnego to organizujemy tzw. seminaria. Są to zwykłe dni otwarte naszej szkoły, gdy do zwykłych zajęć zapraszamy osoby z zewnątrz, aby zobaczyły jak wygląda nauka u nas. 

Plan na Start

Dodatkowo od 2016 roku organizujemy konkurs pomysłów na biznes i biznesplanów Plan na Start, w którym bezpłatnie może wziąć udział każdy, kto tylko marzy o rozwijaniu własnej firmy i ma pomysł na start. Na jeden weekend w roku zjeżdżają się do Warszawy setki ambitnych osób z pomysłami na biznes oraz dziesiątki przedsiębiorców, którzy te pomysły weryfikują i pomagają wprowadzić w życie nie chcąc w zamian ani złotówki ponieważ tak jak my wiedzą doskonale, że przedsiębiorcy są siłą napędową gospodarki. Poprzez otwieranie i rozwijanie nowych firm, wprowadzanie na rynek nowych produktów oraz usług i tworzenie nowych miejsc pracy, jako przedsiębiorcy dokładamy własna cegiełkę do rozwoju miejsca(kraju?), w którym żyjemy.

Biznes Camp

Pomimo tego, że nasza oferta ciągle rosła to dała nam o sobie znać pewna grupa ludzi, którzy pomimo tego, że bardzo by chcieli nie mogą u nas się uczyć ze względu na dojazdy. Dla takich osób zorganizowaliśmy obóz letni, który stał się naszym Kursem Podstawowym „w pigułce”. W sumie można by powiedzieć, że jest to obóz dla przedsiębiorców. Wyjeżdżamy do hotelu i  mamy tam różne biznesowe zajęcia. Wystarczy raz przyjechać, a nie jeździć do Warszawy co miesiąc. Ukończenie Biznes Campu 

Wyjazdy z ASBIRO

Jednak ASBIRO to nie tylko sala wykładowa. Kilka razy w roku organizujemy zamknięte i otwarte wyjazdy integracyjne, w których łączymy zwiedzanie, rekreację z wykładami na temat biznesu i godzinami dyskusji. Jeździmy na narty, na kajaki, na żaglówki, gramy w paintball. Odwiedziliśmy Octoberfest, a nawet byliśmy na Freedom Fest w Las Vegas.

Klub ASBiRO

Wszystkie nasze zajęcia są nagrywane i udostępniane naszym studentom za pomocą strony internetowej. Przez wiele lat działania zgromadziliśmy tysiące godzin wykładów przeprowadzonych przez setki wykładowców. Każdy nasz student, absolwent oraz wykładowca ma dostęp do Klubu ASBiRO, gdzie może oglądać nie tylko nagrania z zajęć na których był, ale także te które odbyły się przed jego pojawieniem się w ASBiRO, a także te, które dopiero się odbędą. Uczestnictwo w Klubie ASBiRO to doskonałe narzędzie dla absolwentów, którzy na bieżąco mogą bez jeżdżenia do Warszawy uczestniczyć w naszych kursach on-line.

 

Spotkania lokalne

Nasi studenci nie mogąc się doczekać kolejnych zajęć zaczęli się spotykać regularnie  na piwie. Pierwsi zorganizowali się studenci z Lublina, potem z Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia itd. Regularne spotkania przy piwie powoli przekształciły się w całkiem profesjonalne grupy networkingowe. Choć nadal picie piwa i długie dyskusje są podstawą tego typu spotkań  to każda grupa ma swój regulamin, zasady przyjęcia nowych członków itp. Nasze grupy są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą za często dojeżdżać do Warszawy na nasze zajęcia, a chcą utrzymywać kontakt z podobnie myślącymi przedsiębiorcami ze swojej okolicy. Kliknij, żeby zobaczyć aktualnie prowadzone kluby lokalne. 

 

Spółki w Wielkiej Brytanii

W 2012 roku główną siedzibą ASBiRO stała się Wielka Brytania. Przez rok uczyliśmy się prowadzić tam spółkę, a gdy opowiadaliśmy o przepisach i prawie w Wielkiej Brytanii polscy przedsiębiorcy przecierali oczy z niedowierzania. Zostaliśmy zalewani pytaniami i prośbami o pomoc przy rejestracji i prowadzeniu takiej spółki. Jako, że w Wielkiej Brytanii również istnieje oddział ASBiRO, bardzo szybko zaczęliśmy organizować wyjazdy szkoleniowe polskich przedsiębiorców do Anglii.

openuk

 

Chata ASBiRO

Kolejną naszą propozycją dla studentów jest nasz własny Akademik. Jest on zorganizowany na wzór amerykańskich bractw, powstałych na Uniwersytecie w Stanford , gdzie studenci zamiast mieszkać w kilkuset osobowym wielkim akademiku lub w prywatnie wynajętym mieszkaniu grupują się w organizacje studenckie zwane bractwami. W każdym bractwie zrzeszeni są ludzie o podobnych zainteresowaniach. Bractwo liczy około 10-30 osób i wspólnie mieszkają w jednym dużym wynajętym domu. Wspólnie nie tylko się uczą, ale także spędzają czas pozaszkolny w towarzystwie podzielającym ich zainteresowania. W akademiku/bractwie ASBiRO tworzymy atmosferę sprzyjającą przedsiębiorczości i budowaniu firmy. Pomagają temu częste spotkania z przedsiębiorcami, doradcami podatkowymi czy księgowymi, a także specjalne zajęcia organizowane tylko dla mieszkańców Chaty ASBiRO.

 

Fundacja ASBiRO

Nieustannie działamy charytatywnie w ramach Fundacji ASBiRO. W 2012 roku przystąpiliśmy do budowy przedsiębiorczego przedszkola w Lindzie, dzielnicy slumsów w stolicy Zambii. Przedszkole działało przez kilka lat na terenie lokalnej parafii, jednak z przyczyn od nas niezależnych zostało zamknięte. Nie zniechęciło nas to jednak do dalszego wspierania naszych afrykańskich wychowanków i aktualnie wspieramy działalność lokalnej szkoły podstawowej. Do tej pory wysłaliśmy do Zambii kilkudziesięciu wolontariuszy i kilka kontenerów książek, rowerów, komputerów i zabawek. Więcej o działalności naszej fundacji na jej stronie internetowej: www.asbirofoundation.com.

 

No i co dalej?

I tak pokrótce przedstawia się nasza historia. Naszą działalność rozpoczęliśmy kilkanaście lat temu od przejechania całego kraju aby nieodpłatnie spotykać się z uczniami szkół średnich i opowiadać im o doświadczeniach w prowadzeniu firmy. Od tamtej pory bardzo się rozwinęliśmy. 

Momentem przełomowym ASBiRO jest rok 2019, w którym Kamilowi Cebulskiemu udało się kupić Uczelnię Wyższą, dzięki czemu spełniło się nasze marzenie o pierwszej praktycznej uczelni biznesowej w Polsce. Od lipca pod zmienioną nazwą Uczelnia ASBiRO rozpoczęliśmy nabór na własne studia podyplomowe oraz licencjackie, w których wykładają wyłącznie przedsiębiorcy posiadający własne firmy.

ASBiRO to społeczność 15 tysięcy małych i dużych przedsiębiorców. Nasi kursanci i wykładowcy prowadzą zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze handlując używanymi telefonami komórkowymi, jak i fabryki zatrudniające setki pracowników. Od lat spotykamy się regularnie aby wzajemnie się od siebie uczyć, wspierać i rozwijać się nawzajem tworząc ogromną sieć wzajemnych kontaktów i możliwości. Po kilkunastu latach działalności edukacyjnej i zdobywaniu doświadczeń, sukcesów oraz porażek dziś jesteśmy gotowi aby rozwijać naszą społeczność wokół Uczelni, która będzie kształcić kolejne pokolenia przedsiębiorców.

Nie mamy ambicji, aby być największą Uczelnią w Polsce, z największą liczbą kierunków studiów, profesorów i studentów. Nie chcemy być też Uczelnią najpopularniejszą. Chcemy być Uczelnią dla przedsiębiorców i skupić się na kształceniu głównie tej grupy docelowej. Chcemy aby przedsiębiorczy uczniowie szkół średnich przy wsparciu naszych wykładowców, absolwentów i studentów rozwijali nie tylko swoje firmy, ale wzrastali razem z nimi. Nie śmiemy marzyć o tym, aby naszymi absolwentami byli wyłącznie wielcy przedsiębiorcy zatrudniający setki pracowników i tworzyli światowe korporacje. Dla nas ogromnym sukcesem są osoby, które po rozpoczęciu u nas studiów nabierają odwagi aby założyć własny maleńki salon kosmetyczny czy otworzyć pizzerię w swoim rodzinnym mieście i zatrudnić w niej pracowników z własnej okolicy. Jeśli kiedyś ich skromne biznesy urosną na tyle, że staną się rozpoznawalne w całym kraju i przyjadą do nas na zajęcia, aby opowiedzieć o własnym sukcesie, będzie to dla nas – twórców Uczelni ASBiRO największa nagroda.