O nas

Zobacz film dokumentalny o Uczelni ASBiRO.  Film ten powstał w 2017 roku z okazji naszej 10-cio letniej historii. Dowiesz się o nas wszystkiego!

 

Przeciętny student czy nawet uczeń w Polsce jest kształcony po to, by zostać dobrym pracownikiem. Zatrudnienie w dużej, stabilnej korporacji jest szczytem marzeń dla większości osób, które kończą tradycyjne szkoły. Naszą celem jest stworzenie przestrzeni dla osób, które prowadzą własną firmę, lub właśnie chcą ją założyć. Wychodzimy z założenia, że uczyć biznesu powinni Ci, którzy sami zbudowali własne przedsiębiorstwa.

ASBIRO to jedyna uczelnia w Polsce, w której wykładowcami są wyłącznie przedsiębiorcy. To co nas odróżnia od innych szkół to właśnie praktyczne podejście do przedsiębiorczości. Podstawowym kryterium doboru kadry jest doświadczenie w realnym biznesie, a nie dyplomy czy tytuły naukowe.

Nauczycielami są właściciele, prezesi i dyrektorzy firm oraz najlepsi trenerzy w Polsce. W gronie wykładowców mamy prezesów wielkich firm giełdowych, ale także właścicieli niewielkich przedsiębiorstw. Zero teorii, sami praktycy.

Historia powstania ASBIRO

Kamil Cebulski – człowiek, który swoją przygodę z biznesem rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy to założył swoją pierwszą firmę. W wieku 18 lat zatrudnił pierwszego pracownika, a rok później miał ich dziesięciu. W wieku 21 lat zauważyły go media nazywając najmłodszym milionerem w Polsce. Kamil założył fundację promującą przedsiębiorczość, której głównym zadaniem fundacji jest organizowanie lekcji przedsiębiorczości w liceach w całym kraju. Lekcje te prowadzą prawdziwi przedsiębiorcy, a nie nauczyciele. Z każdych zajęć kilku uczniów zawsze było bardziej zainteresowanych i kontaktowali się z fundacją, aby zorganizować więcej zajęć. To właśnie dla tych ambitnych uczniów powstała uczelnia ASBIRO, jako miejsce spotkań doświadczonych przedsiębiorców z ich młodszymi kolegami.

Dołączali kolejni ludzie

Po kilku latach działalności do ASBIRO dołączył Janek Fijor. Doświadczony przedsiębiorca, dziennikarz, który dużą część życia spędził w USA. Janek wprowadził do ASBIRO bardzo ważną rzecz, wprowadził Austriacką Szkołę Ekonomii oraz postać Ludwiga von Misesa. Austriacka szkoła ekonomii idealnie dostarcza teoretycznych podstaw naszej działalności, a zgodnie z naszym powiedzeniem nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria.

Szkoła rosła, studentów ciągle przybywało więc i załoga ASBIRO musiała się powiększyć. Na pokładzie pojawiła się Asia Śliwka, która obecnie dzielnie kieruje ASBIRO w Polsce. Jej genialne umiejętności organizacyjne wprowadziły nową jakość naszych zajęć. Później do naszego zespołu dołączył Janek Bernat, który wprowadził Wielkiego Brata do ASBIRO i dzięki któremu wszystkie zajęcia są nagrywane i udostępniane naszym studentom.

Do zespołu dochodziły kolejne osoby. Pojawili się nasi genialni programiści Adam Romanowski i Adrian Korczak. To dzięki nim oglądasz naszą stronę, a po zalogowaniu do Klubu ASBIRO masz dostęp do setek godzin nagrań. Dołączyły do nas też genialne dziewczyny. Monika Duda i Natalia Pypeć, dzisiaj kierują wszystkim co jest związane ze studiami licencjackimi. Iwona Jabrzyk, która całe życie związana była z branżą turystyczną zaczęła z nami organizować wszelkie asbirowe wyjazdy w kraju i za granicą. Kasia Wojdyła z niesamowitą energią organizuje zajęcia Kursu Podstawowego. Paulina Mikucka wspaniale opiekuje się studentami kursu Inwestowanie w Nieruchomości. Michał Sobczyk dba o nasz marketing w mediach społecznościowych, koordynuje projekt przedszkola dla przedsiębiorczych dzieciaków w Zambii oraz jest naszym człowiekiem od zadań specjalnych. Kasia i Marcin Pryjma dbają o naszych studentów podyplomówki MBA Przedsiębiorczość, a Dorota i Jacek Obolewicz organizują cykliczne nasze seminaria ASBiRO. 

Ekipa ASBIRO podczas jednego z seminariów

ASBIRO zaczęło się rozwijać również poza granicami w Polsce. Pierwszym nasz krok był dość egzotyczny, gdyż pierwszy oddział zagraniczny naszej uczelni powstał w Zambii. Stało się tak za sprawą Jacka Gniadka, który poznawszy jak jak działa ASBIRO w Polsce, a mieszkając na stałe w Zambii postanowił skopiować model naszej uczelni na czarnym lądzie. Pojawiliśmy się również w Wielkiej Brytanii. Działaniami na wyspach kieruje Bob Spence, brytyjski przedsiębiorca, który kilka lat temu sprzedał ponad 100 osobową firmę do dużej korporacji i gdy zobaczył jak działamy w Polsce postanowił zrobić z ASBIRO swoje drugie biznesowe dziecko.

Tak przedstawia się nasz zespół. Prawie dwadzieścia rewelacyjnych osób, które bez przerwy dbają o niesamowitą atmosferę podczas naszych wydarzeń i bez których Uczelnia ASBIRO nie byłaby tym, czym jest dzisiaj. A czym w zasadzie jesteśmy? Postaramy się wam wytłumaczyć poniżej.

Kurs Podstawowy

Pierwszym naszym szkoleniem był Kurs Podstawowy. Powstał on z myślą zastąpienia tego, co powszechnie nazywane jest studiami licencjackimi. To co nam się nie podobało to formuła tych studiów. Polega ona na tym, że daje się studentowi książkę, na zajęciach opowiada się treść książki, a na egzaminie sprawdza, czy student ją przeczytał. Nasze założenie jest takie, że jeżeli studentowi zależy na jakiejś wiedzy to sam jest w stanie sobie kupić książkę i ją przeczytać.

Wyszliśmy z założenia, że na naszych zajęciach powinniśmy uczyć tego, czego nie da się przeczytać w książkach – osobistych doświadczeń. Poprosiliśmy więc znajomych przedsiębiorców, aby opowiedzieli nam jak zbudowali swoje firmy oraz podzielili się swoimi przemyśleniami na temat prowadzenia działalności gospodarczej. I ta idea zastąpienia profesorów przedsiębiorcami doskonale się przyjęła.

Niestety nasza wizja studiów dla przedsiębiorców, nie jest zgodna z ustawą o szkołach wyższych. Dlatego też Kurs Podstawowy jest zwykłym kursem i nie ma oficjalnego papierka. Studenci jednak zgodnie twierdzą, że daje on dużo więcej niż studia np. na kierunku zarządzanie i marketing czy innych.

Kurs Zaawansowany MBA

Po 3 latach prowadzenia Kursu Podstawowego i zebraniu opinii studentów zaczęliśmy się zastanawiać nad przygotowaniem maksymalnie profesjonalnego kursu MBA. O ile Kurs Podstawowy kierowany jest do osób, które dopiero chcą założyć działalność lub posiadają jednoosobową firmę, tak nasz MBA postanowiliśmy skierować raczej do przedsiębiorców zatrudniających 5-10 osób. Ich problemem nie jest rozpoczęcie działalności i sprawienie aby byłą rentowna. Ich problemem jest stworzenie kolejnych oddziałów i zarządzanie firmą poprzez pośredników.

Ustawa o studiach podyplomowych okazała się na tyle elastyczna, że dzięki współpracy z Uczelnią Łazarskiego, Kurs Zaawansowany jest oficjalnie traktowany jako studia podyplomowe. Każdy student dostanie dyplom ASBIRO oraz dyplom ukończenia studiów podyplomowych od Łazarskiego.

mba

Kurs Rozszerzony

Prowadziliśmy sobie Kurs Podstawowy oraz Kurs Zaawansowany. Nasza Uczelnia stawała się coraz większa. Na początku mieliśmy rekrutacje po 20 czy 40 osób, później nawet po 220, a później i po 600 osób rocznie. Sami widzicie ten rozwój. Przy coraz większej popularności zaczęły do nas coraz częściej spływać pytania odnośnie tego, aby Kurs Podstawowy dawał jednak dyplom licencjata. Zaczęliśmy myśleć jak to zorganizować.

Po 2 latach starań doszliśmy do współpracy z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii i stworzyliśmy Kurs Rozszerzony. Polega on na tym, że studenci uczęszczają przez 3 lata na nasze zajęcia z Kursu Podstawowego, oprócz tego mają zorganizowane warsztaty oraz zajęcia teoretyczne, które realizuje tzw. minimum programowe, które musi zaliczyć każdy student, aby otrzymać dyplom licencjata. Tamta cześć jest realizowana przez uczelnię z którą współpracujemy. Wspólnie połączyliśmy wodę z ogniem. Kształcimy efektywnie, a i cały kurs kończy się stopniem licencjata. 

rozdaniedyplomow[1]

Seminaria

W ramach naszych kursów organizujemy różne zajęcia, w których wykładowcami są zawsze przedsiębiorcy. Raz na jakiś czas, gdy organizujemy jakieś niecodzienne wydarzenie lub zapraszamy gościa specjalnego to organizujemy tzw. seminaria. Są to zwykłe dni otwarte naszej szkoły, gdy do zwykłych zajęć zapraszamy osoby z zewnątrz, aby zobaczyły jak wygląda nauka u nas.

sem

Biznes Camp

Pomimo tego, że nasza oferta ciągle rosła to dała nam o sobie znać pewna grupa ludzi, którzy pomimo tego, że bardzo by chcieli nie mogą u nas się uczyć ze względu na dojazdy. Niekiedy ze Szczecina łatwiej dostać się do Warszawy niż z małych wiosek pod Łodzią. Aby umożliwić tym osobom naukę stworzyliśmy Biznes Camp. W sumie można by powiedzieć, że jest to obóz dla przedsiębiorców. Wyjeżdżamy do hotelu i przez całe 2 tygodnie mamy różne zajęcia. Wystarczy raz przyjechać, a nie jeździć do Warszawy co miesiąc. Ukończenie Biznes Campu 

bc

Wyjazdy z ASBIRO

Jednak ASBIRO to nie tylko sala wykładowa. Kilka razy w roku organizujemy zamknięte i otwarte wyjazdy integracyjne, w których łączymy zwiedzanie, rekreację z wykładami na temat biznesu i godzinami dyskusji. Jeździmy na narty, na kajaki, na żaglówki, gramy w paintball. Odwiedziliśmy Octoberfest, a nawet byliśmy na Freedom Fest w Las Vegas.

Klub ASBIRO

Wszystkie nasze zajęcia są nagrywane i udostępniane naszym studentom za pomocą strony internetowej. Przez wiele lat działania zgromadziliśmy tysiące godzin wykładów przeprowadzonych przez setki wykładowców. Każdy nasz student, absolwent oraz wykładowca ma dostęp do Klubu ASBIRO, gdzie może oglądać nie tylko nagrania z zajęć na których był, ale także te które odbyły się przed jego pojawieniem się w ASBIRO, a także te, które dopiero się odbędą. Uczestnictwo w Klubie ASBIRO to doskonałe narzędzie dla absolwentów, którzy na bieżąco mogą bez jeżdżenia do Warszawy uczestniczyć w naszych kursach on-line.

klub

Spotkania lokalne

Nasi studenci nie mogąc się doczekać kolejnych zajęć zaczęli się spotykać regularnie  na piwie. Pierwsi zorganizowali się studenci z Lublina, potem z Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia itd. Regularne spotkania przy piwie powoli przekształciły się w całkiem profesjonalne grupy networkowe. Choć nadal picie piwa i długie dyskusje są podstawą tego typu spotkań  to każda grupa ma swój regulamin, zasady przyjęcia nowych członków itp. Nasze grupy są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą za często dojeżdżać do Warszawy na nasze zajęcia, a chcą utrzymywać kontakt z podobnie myślącymi przedsiębiorcami ze swojej okolicy.

spotkania

Spółki w Wielkiej Brytanii

W 2012 roku główną siedzibą ASBIRO stała się Wielka Brytania. Przez rok uczyliśmy się prowadzić tam spółkę, a gdy opowiadaliśmy o przepisach i prawie w Wielkiej Brytanii polscy przedsiębiorcy przecierali oczy z niedowierzania. Zostaliśmy zalewani pytaniami i prośbami o pomoc przy rejestracji i prowadzeniu takiej spółki. Jako, że w Wielkiej Brytanii również istnieje oddział ASBIRO, bardzo szybko zaczęliśmy organizować wyjazdy szkoleniowe polskich przedsiębiorców do Anglii.

openuk

Chata ASBIRO

Kolejną naszą propozycją dla studentów jest nasz własny Akademik. Jest on zorganizowany na wzór amerykańskich bractw, powstałych na Uniwersytecie w Stanford , gdzie studenci zamiast mieszkać w kilkuset osobowym wielkim akademiku lub w prywatnie wynajętym mieszkaniu grupują się w organizacje studenckie zwane bractwami. W każdym bractwie zrzeszeni są ludzie o podobnych zainteresowaniach. Bractwo liczy około 10-30 osób i wspólnie mieszkają w jednym dużym wynajętym domu. Wspólnie nie tylko się uczą, ale także spędzają czas pozaszkolny w towarzystwie podzielającym ich zainteresowania. W akademiku/bractwie ASBIRO tworzymy atmosferę sprzyjającą przedsiębiorczości i budowaniu firmy. Pomagają temu częste spotkania z przedsiębiorcami, doradcami podatkowymi czy księgowymi, a także specjalne zajęcia organizowane tylko dla mieszkańców Chaty ASBIRO.

chata

Wdrożenia Bitcoin

Jesteśmy pierwszą Uczelnią w Polsce przyjmującą płatności w Bitcoinach. Przeszliśmy całkiem sprawnie proces wdrażania tej płatności, a nasi studenci i wykładowcy są w tej dziedzinie mistrzami. Postanowiliśmy popularyzować tę metodę przyjmowania płatności, organizować szkolenia jak również przeprowadzać w firmach procesy wdrożeniowe. 

bitcoin

 

Fundacja ASBIRO

Nasza działalność w Zambii nie ogranicza się tylko i wyłącznie do prowadzenia zajęć z przedsiębiorczości. Powołaliśmy do życia fundację ASBIRO, która zajmuje się organizowaniem podstawowej edukacji w krajach, gdzie przez plagę AIDS wiele sierot nie ma prostego dostępu do nauki. To dla tych żyjących często na ulicy w slamsach dzieciaków budujemy szkoły oraz poprzez programy stypendialne staramy się dać szansę najzdolniejszym. Organizujemy zbiórki darów, wyjazdy wolontariuszy oraz inne akcje, które pomagają nam utrzymać szkołę. Więcej o działalności naszej fundacji na jej stronie internetowej: www.asbirofoundation.com.

No i co dalej?

I tak pokrótce przedstawia się nasza historia. Na początku był pewien pomysł. Wszyscy dookoła powtarzali, że przedsiębiorczości powinni uczyć przedsiębiorcy. Różne organizacje od zawsze organizowały jakieś spotkania z przedsiębiorcami lub sprowadzały „guru” biznesu z Ameryki. To jednak nie to. Nam po blisko 10 latach działania udało się stworzyć prawdziwą szkołę biznesu, gdzie nudnym profesorkom mówimy dziękuję, a na wykłady zapraszamy ludzi, którzy osiągnęli prawdziwy sukces. Gdzie nas to zaprowadzi za kolejne 10 lat?