Dla licealistów

Alternatywny Kurs Podstaw Przedsiębiorczości

Zajęcia w szkołach w całej Polsce są odwołane. Minister w wywiadzie powiedziała, że najprawdopodobniej w tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą już do tradycyjnej nauki. Z nauką on-line przedsiębiorczości bywa różnie… My się w tym specjalizujemy!

Zapisz się

Co będzie poruszane na kursie?

Przepis na kurs jest prosty. Sięgnęliśmy do podstawy programowej przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości dla szkół średnich. Dokument wymienia 4 działy zagadnień, które widzisz po prawej stronie. W każdym dziale podstawa programowa wymienia kilkanaście punktów co powinno być omówione i to omówimy, ale z tej praktycznej strony.

Zagadnienia z zakresu:

  • Gospodarka
  • Ekonomia
  • Finanse
  • Przedsiębiorstwo

Kurs jest odpowiednikiem przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości z małą zmianą. Prowadzony będzie w całości przez przedsiębiorców z Uczelni ASBiRO za pomocą Internetu.

Sprawdź podstawę programową.

Jak będą wyglądały zajęcia?

Wszystkie zajęcia będą przeprowadzane on-line za pomocą prostego systemu webinarowego. Każdy uczestnik dostanie login i hasło. Po zalogowaniu będzie mógł uczestniczyć w serii wykładów. Będzie to około 30 spotkań na żywo, w stałych godzinach, trwających od 90 do 120 minut. Uczestnictwo w zajęciach na żywo pozwoli zadawać pytania za pomocą czatu. Zajęcia są bezpłatne. Jeżeli ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w zajęciach na żywo wszystkie zajęcia będą nagrywane i udostępniane uczestnikom. 


Wszystkie zajęcia będą przeprowadzane on-line.


Jaka jest forma zaliczenia zajęć?

Zajęcia będą zakończymy zaliczeniem. Będzie ono miało postać warsztatów oraz pracy domowej. Zadanie? Przygotowanie prostego pomysłu na biznes. Zapisanie go w postaci biznesplanu oraz zaprezentowanie. Na przygotowany biznesplan spojrzy kilku z blisko tysiąca przedsiębiorców. Będą starali się znaleźć dziurę w tym planie. Spojrzą na to czy się postaraliście, czy wysłaliście byle co na odwal się. Spojrzą czy nie pomyliliście się w szacowaniu kosztów, przychodów czy podatków. Zasugerują słabe i wrażliwe punkty, które mogą się nie udać. Im mniej dziur czy zagrożeń znajdą, tym lepiej. Biznesplan nie musi być tak idealny, że od razu każdy by chciał w wasz biznes zainwestować. Chodzi nam jedynie o pokazanie uczniowi, że doświadczenie nauczyło przedsiębiorców zwracania uwagę na zupełnie inne czynniki niż Ci którzy prowadzenie biznesu znają jedynie z opowiadań. Doświadczenie zmienia punkt widzenia człowieka na biznes. Jeżeli możemy uczyć się z doświadczenia ludzi biznesu, to warto to wykorzystać!


Na wasz biznesplan spojrzy przynajmniej kilku przedsiębiorców.


Kto będzie prowadził zajęcia?

Założyciel Uczelni ASBIRO Kamil Cebulski. Kamil swoją przygodę w biznesie zaczął jeszcze w liceum. Między innymi stworzył wtedy drugi, może trzeci najbardziej popularny w Polsce e-zin (stronę internetową) o grach komputerowych. Kolejną inwestycją była sieć reklamowa w której sprzedawał reklamę wyświetlaną na własnych jak i zaprzyjaźnionych stronach internetowych. Dopiero jednak stworzenie wydawnictwa sprzedającego treści multimedialne na płytach CD/DVD spowodowało nazwanie go w mediach najmłodszym polskim milionerem oraz serię wywiadów w prasie, radio i telewizji. To było 18 lat temu, a sam Kamil był wtedy zaledwie kilka lat po skończeniu liceum. Potem były różne inwestycje o których możecie poczytać w Internetach. Kamil jest bardzo aktywną osobą, prowadzi popularną stronę na FB jak i kanał na YT. 

Założona przez Kamila Fundacja przez wiele lat organizowała w liceach spotkania z przedsiębiorcami. Kamil sam odwiedził setki szkół, ale zaprosił też innych przedsiębiorców do wolontariatu i spotkań z młodzieżą.

W jednym roku Fundacja Kamila zorganizowała spotkania z przedsiębiorcami w 12% liceów
w kraju. To właśnie ta fundacja zbiegiem czasu ewoluowała i przekształciła się w Uczelnię ASBIRO jaką znamy dzisiaj.

Dodatkowe materiały

Oprócz webinarów na żywo w trakcie kursu polecimy kilka pozycji książkowych, z którymi warto się zapoznać. Z naszymi uczestnikami podzielimy się dostępem do kilku nagrań z wykładów Uczelni ASBIRO, które dodatkowo wytłumaczą poruszane podczas kursu zagadnienia. Obejrzenie i przeczytanie tych materiałów nie będzie obowiązkowe.

Odnoszenie sukcesów w życiu nie jest obowiązkowe ;)

Dyplom i współpraca z nauczycielami

Każdy z uczniów, o ile zaliczy zajęcia, dostanie od Uczelni ASBiRO dyplom ukończenia kursu. Będzie on poświadczał ukończenie kursu opartego na założeniach Podstawy Programowej do przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości. Będzie to po pierwsze ciekawa pamiątka, a po drugie mocny dowód, że w czasie kwarantanny nie siedzieliście z założonymi rękami. Z naszego punktu widzenia taki dyplom może być dobrym argumentem do porozmawiania z nauczycielem o lepszej ocenie. Jesteśmy Uczelnią Wyższą. Choć mamy doświadczenie w prowadzeniu i organizacji tysięcy spotkań przedsiębiorców z uczniami w liceach, to jednak liceum nigdy nie prowadziliśmy. Nie wiemy czy nasze zajęcia będą mogły automatycznie być uznane jako wystarczające do zaliczenia przedmiotu i uznaniu naszej oceny w dzienniku klasowym. Wymaga to indywidualnego podejścia każdego nauczyciela. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę. Zwłaszcza na konsultacje oraz konstruktywną informację zwrotną, co można w naszych zajęciach poprawić. Jeżeli jesteś nauczycielem Podstaw Przedsiębiorczości to zapraszamy do kontaktu.

Kurs kosztuje 0 zł

Wykładowcy oferują swój czas w postaci wolontariatu. Kurs również szykujemy w taki sposób, aby koszty nie ograniczały nikogo! To czy weźmie w nim udział 10 osób czy 1000 nie ma znaczenia. Koszty organizacyjne, na chwile obecną jesteśmy w stanie wziąć na siebie. Kto wie, może inicjatywa spodoba się wszystkim i prowadzenie przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości on-line wejdzie na stałe do naszej oferty.

Kurs pilotażowy uruchamiamy bezpłatnie.

Kogo nie chcemy na kursie?

Doświadczenie pokazało nam, że tolerowanie pewnych osób bardzo źle wpływa na całą grupę. Więc.. jeżeli zauważysz u siebie symptomy wymienione poniżej to po prostu się nie zapisuj, dla dobra swojego jak i uczestników kursu:

  • Masz wysoką preferencję czasową. Dokładniej co to jest omówimy na zajęciach, ale jeżeli lekko podchodzisz do przyszłości, ciągle grasz na komputerze, spóźniasz się, myślisz tylko o imprezach i raczej należysz do ludzi, którzy czekają, aż życie samo im się poukłada, to nie jest kurs dla Ciebie. 
  • Zostałeś zmuszony do udziału w kursie przez rodziców, którzy upatrują w naszym kursie szansy na wyuczenie w Tobie zachowań przedsiębiorczych i wzięcia odpowiedzialności za siebie. 
  • Jeżeli Ty lub ktoś z grupy Twoich najbliższych przyjaciół nosił koszulki ukazujące sylwetki komunistycznych dyktatorów lub w pozytywny sposób promował komunizm, socjalizm albo jakikolwiek inny totalitarny ustrój polityczny to nie jest miejsce dla Ciebie. 

Zapisz się

Zapisy zamknięte

Kurs odbywał się na żywo, a osoby, które w nim uczestniczyły otrzymały od nas certyfikat ukończenia. Wszystkie lekcje były nagrywane – jeżeli chcesz otrzymać BEZPŁATNIE dostęp do nagrań napisz do nas!

Klaudia Sikora

793369603 k.sikora@asbiro.pl