Poznaj Biznes w Zambii

Już od kilku lat ASBIRO jest aktywnie zaangażowanie w działalność w Afryce. Jak dotąd udało nam się już osiągnąć sporo sukcesów na Czarnym Lądzie. Na początku tego roku zaprosiliśmy Was do wzięcia udziału w wyjeździe z serii „Poznaj Biznes w…” i tym razem zabraliśmy Was do Zambii, gdzie od lat mieszka jeden z wykładowców ASBIRO ksiądz Jacek Gniadek.

Kiedy i gdzie? 

4-16 stycznia – Lusaka (Zambia)

Poznaj Biznes w Zambii

Osoby choć trochę zainteresowane działalnością ASBIRO widzą, że można już śmiało powiedzieć, że jest to projekt międzynarodowy. Poza sprawnie działającym ASBIRO UK i lokalnymi inicjatywami pojawiającymi się w różnych częściach świata organizujemy też sporo wyjazdów, żeby spotykać się z naszymi zagranicznymi wykładowcami oraz studentami, którzy często po swoich przygodach biznesowych w Polsce decydują się na przeprowadzkę i kontynuację działalności w innych częściach świata. Takie zagraniczne kontakty z osobami związanymi z ASBIRO przerodziły się w wyjazdy z serii „Poznaj Biznes w…” gdzie idea jest bardzo prosta – w zależności od kraju wyjeżdżamy na kilka dni do maksymalnie kilku tygodni, żeby spotkać się z lokalnymi przedsiębiorcami oraz innymi osobami związanymi ze światem biznesu. Daje to unikalną możliwość złapania sposobu myślenia przedsiębiorców z innych części świata, co zazwyczaj przeradza się w unikalne projekty biznesowe realizowane później w Polsce. Ponadto mamy okazję poznać inną kulturę i złapać całkowicie odmienną perspektywę, dzięki której inaczej też patrzymy na prowadzenie firm w kraju. Wyjazdy „Poznaj Biznes w…” zawsze są bardzo owoce dla uczestników, którzy jak dotąd odwiedzali z nami takie kraje jak Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy, Litwę, Tajlandię, Chiny, Czechy i wiele innych krajów.

Tam już byliśmy

flagi

Dlaczego akurat wyjazd do Zambii?

Z Zambią jesteśmy związani już od kilku lat, a zaczęło się od tego, że jeden z naszych wykładowców, ksiądz Jacek Gniadek zaprosił nas, żebyśmy odwiedzili go w parafii, którą się zajmuje. W Afryce realia pracy księży są całkowicie inne ponieważ poza opieką duszpasterską zajmują się oni również kompleksową obsługą parafii, gdzie pracuje zazwyczaj od 10 do 100 osób i poza samym życiem skoncentrowanym na samym budynku kościelnym przy parafiach działają również przedszkola, szkoły, kawiarenki internetowe, farmy, fabryki cegieł oraz inne projekty, które uczą lokalną społeczność brania odpowiedzialności za własne życie i pracy na swoje utrzymanie. Trzeba przyznać, że takie parafie to często są całkiem dobrze prosperujące firmy.

Po spotkaniu z Jackiem Gniadkiem w Afryce zdecydowaliśmy się zaangażować tam na poważnie i projekt, który w ramach tej współpracy powstał zakłada zbudowanie przedszkola, szkoła oraz uczelni wyższej, które będą kształcić mieszkańców w duchu wolności i przedsiębiorczości. Obecnie mam już za sobą kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy przy współpracy z grupą wielu sponsorów zbudowali przedszkole, które całkiem dobrze działa.

Afryka to kontynent wielu możliwości

Odwiedziny Jacka pokazały nam również, że możliwości biznesowe w Afryce są ogromne a my często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Obecnie to właśnie Afryka jest drugim najbardziej dynamicznie rozwijającym się kontynentem jeśli chodzi o gospodarkę, zaraz po Azji i coraz więcej przedsiębiorców zaczyna to dostrzegać. Niektórzy mówią, że wiele krajów afrykańskich jest obecnie na podobnym etapie jak Polska w latach dziewięćdziesiątych, a to oznacza, że jest tam obecnie wiele obszarów biznesu, które są jeszcze do zagospodarowania i, co za tym idzie, sporo pieniędzy do zarobienia.

Dowiedz się jak zarabiać na rynkach afrykańskich

Lecąc z nami do Zambii możesz liczyć na to, że spotkasz osoby, które właśnie w Afryce prowadzą biznesy oraz aktywnie inwestują. Podzielą się oni z nami swoim doświadczeniem i pokażą w jaki sposób polscy przedsiębiorcy mogą poszerzyć swoją działalność właśnie o rynki afrykańskie. Wyjazd z ASBIRO do Afryki pomógł znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak prowadzić biznes w Afryce
  • Jak nawiązywać kontakty biznesowe i być skutecznym w networkingu
  • Jak skutecznie handlować z krajami afrykańskimi i wykorzystać ich możliwości zbytu
  • Jak wygląda rynek nieruchomości w Afryce i jak można na nim zarobić
  • Jak budować relacje z lokalnymi władzami i jak mogą nam oni pomóc prowadząc biznes w Afryce 

Z kim spotkaliśmy się podczas listopadowego wyjazdu?

Będąc w Zambii mieliśmy okazję skorzystać z doświadczenia wcześniej wspomnianego Jacka Gniadka, który podzielił się z nami swoimi doświadczeniami już ponad 20 lat na Czarnym Lądzie. Poza Jackiem mieliśmy możliwość poznać lokalnych przedsiębiorców, między innymi Zambijczyka handlującego z Chinami i jednocześnie działającego aktywnie na rynku nieruchomości, lokalnego rolnika oraz afrykańskiego ekonomistę, eksperta od wolnego rynku. Ponadto spotkaliśmy się z przedsiębiorcami pochodzącymi z Europy i współpracujących z krajami afrykańskimi – polskiego biznesmena prowadzącego firmy z Afryce oraz Niemca, który produkuje wędliny.

Jacek Gniadek

Jestem misjonarzem werbistą. Od pięciu lat mieszkam i pracuję w Zambii na parafii w Lusace. Wcześniej na misjach byłem w Kongo, Botswanie i Liberii. Piszę o misjach, Afryce i ekonomii. Nie dzielę człowieka na homo oeconomicus i homo religiosous. Łączę to, co inni dzielą. Jedni w ekonomii, a drudzy w teologii. Więcej na mojej stronie internetowej: Misje – Afryka – Ekonomia www.jacekgniadek.com

Opis wkrótce

Opis wkrótce

Joseph Weldin

Przedsiębiorca z Niemiec mieszkający w Zambii. Jego firma Majoru zajmuje się produkcją i dystrybucją wieprzowiny, wołowiny i jagnięciny. Jest ona jedną z przodujących eksporterów i dystrybutorów wędlin.

Tom Varkey

Tom jest Hindusem urodzonym z Zambii. Jego firma York Farm zajmuje się hodowlą warzyw i kwiatów. Produkowane przez nich róże są eksportowane do Europy. Podczas wyjazdu uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzenia firmy Tom’a, który w tym czasie będzie poza krajem.

Hellen Nkausu Mogra

Właścicielka Henka General Dealers. Specjalizuje się w handlu materiałami budowlanymi oraz nieruchomościach.

Tak wyglądały poprzednie wyjazdy

Podczas ostatnich kilku wyjazdów udało nam się nagrać materiał video dzięki czemu możecie już dziś zobaczyć, jak wyglądają wyjazdy z serii „Pozna Biznes” z ASBIRO. Na wyjazdy zagraniczne zabieramy (w zależności o dokładnej lokalizacji) od 20 do 150 osób, które korzystają z kilku dni wykładów prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców oraz zwiedzania fabryk i zakładów przemysłowych a wieczorami okolicznych pubów.

Zapraszamy na nasz kanał na Youtube. Opublikowaliśmy tam więcej filmów dotyczących ASBIRO. Znajdziesz tam relacje z naszych imprez, z budowy szkoły w Afryce, jak również kilka kolejnych wykładów, które opublikowaliśmy w całości.

Jak wyglądał wyjazd

Wyjazd był podzielony na dwie części. Przez pierwszych kilka dni poznawaliśmy zambijskie możliwości biznesowe i spotkać z doświadczonymi przedsiębiorcami.

Drugą część wyjazdu poświęciliśmy na zwiedzanie Czarnego Lądu – wodospady Wiktorii, kajaki, rafting, safari oraz skakanie na bungee