Rocznica powstania Liberlandu

Wielu z naszych studentów i sympatyków zwróciło uwagę na wydarzenie z zeszłego roku, kiedy Vít Jedlička, czeski polityk i aktywista libertariański utworzył nowe państwo w całości oparte na zasadach wolnościowych – Liberland!

Od samego początku ASBIRO mocno kibicowało Vítowi i w tym roku wybraliśmy się właśnie do Liberlandu świętować pierwszy rok istnienia państwa.

Kiedy i gdzie? 

15-18 kwietnia 2016 – Liberland

Jak powstał Liberland

Liberland jest niedawno powstałym niezależnym państwem, które znajduje się pomiędzy Chorwacją i Serbią. Powstał on na skutek sporu pomiędzy dwoma krajami. Obszar od wielkości 7 km² był do zeszłego roku „ziemią niczyją” (łac. terra nullius) kiedy to Vít Jedlička powołał do istnienia państwo Liberland, który obecnie jest trzecim najmniejszym niepodległym krajem po Watykanie i Monako, a sam Vít jest jego prezydentem.

liberland-mapa-asbiro

Co jest szczególnego w Liberlandzie?

Mottem kraju jest „To live and let live” (pl. „Żyj i pozwól żyć”) ponieważ nadrzędną wartością nadającą kierunek rozwoju tego państwa jest osobista i ekonomiczna wolność obywateli, która jest gwarantowana konstytucją Liberlandu, która w znaczący sposób ogranicza władzę polityków.

liberland-president-asbiro

Jak wyglądał wyjazd

Wyjazd był organizowany wspólnie z przedstawicielami Liberlandu i miał formę uczestnictwa w konferencji, która odbyła się w chorwackiej miejscowości Batina w Hotelu Lug.

  • 15 kwietnia 2016– przyjazd na miejsce, zakwaterowanie raz wspólna integracja
  • 16 kwietnia 2016– konferencja z Vítem Jedličką i zaproszonymi gośćmi zakończona koncertem
  • 17 kwietnia 2016– wycieczka wodna w okolicach wyspy Liberland, na którą mamy nadzieję, że otrzymamy możliwość wejścia, a wieczorem integracja
  • 18 kwietnia 2016– wykwaterowanie oraz powrót do Polski
kamil-cebulski-vit-jedlicka-asbiro