Poznaj Biznes w Norwegii

W ASBIRO nie tylko latamy w odległe zakątki świata, ale także odwiedzamy ciekawe kraje w Europie. Tym razem zabraliśmy Was na wyjazd do Norwegii – było to połączenie spotkań biznesowych z pobytem na łonie natury.

Kiedy i gdzie?

27-30 września 2018 – Oslo

Poznaj Biznes z ASBIRO

Pierwszy zagraniczny wyjazd zorganizowaliśmy 5 lat temu. Zaczęliśmy od Wielkiej Brytanii i Czech. Odwiedzilismy także Niemcy, Estonię, Ukrainę oraz Białoruś. Następnie ruszyliśmy poza Europę – do Azji. Tajlandia, Chiny, Hong Kong i Singapur oraz Filipiny i Wietnam to azjatyckie tygrysy, które dominują światową produkcję.

Naszym celem jest poznanie nowych rynków, zdobywanie kontaktów biznesowych oraz szukanie możliwości i inspiracji podczas wyjazdów. Dodatkowo, podczas każdego wyjazdu, znajdujemy chwilę, aby się zrelaksować i odpocząć na łonie norweskiej natury.

Tym razem polecieliśmy do Norwegii, żeby odkryć nowe miejsca i poznać ludzi, którzy tam osiągneli sukces!

Wyjazdy międzynarodowe ASBiRO pozwalają Ci znaleźć się przed konkurencją. Dowiadujesz się rzeczy, których oni jeszcze nie wiedzą. Dochodzi do Ciebie, że można coś inaczej.
Bartosz Langa Uczestnik wyjazdu Poznaj Biznes w Tajlandii

Te kraje już poznaliśmy:

Dlaczego polecieliśmy do Norwegii

Norwegia była naszym 10 krajem w Europie, który odwiedziliśmy. Przez wielu przedsiębiorców bardzo oczekiwana. Ciekawe dlaczego? W Norwegii mieszka ok 90 tysięcy Polaków, który pracują oraz prowadzą swoje firmy na terenie Norwegii. Trend jest cały czas wzrostowy. Polaków przyciągają wysokie zarobki oraz bliskość ojczyzny. Dobre zarobki, ale jakie ceny! Tak może zareagować wiele obcokrajowców podczas pierwszego kontaktu z Norwegią. Rzeczywiście, kraj fiordów to jedno z najdroższych państw na świecie. Ale większość Norwegów zupełnie tego nie odczuwa.

Ceny w Norwegii są rzeczywiście bardzo wysokie – jednak głównie dla turystów, nie tylko z Europy Wschodniej. Niejeden Niemiec czy Anglik wpada w osłupienie, gdy za piwo w norweskim pubie musi zapłacić równowartość ok. 40 zł. Jednak przybysze muszą pamiętać, że dla przeciętnego Norwega jest to wysokość wynagrodzenia za zaledwie 20 minut jego pracy. Ceny produktów żywnościowych, podstawowych usług czy transportu są zazwyczaj trzykrotnością ich polskich odpowiedników. Do szczególnie drogich towarów należą alkohol i papierosy.

To wszytsko sprawia, że dobrze jest prowadzić swój biznes w Norwegii, albo nawet tylko sprzedawać swoje usługi do tego kraju. Pojechaliśmy spotkać się z Polakami, którzy już od wielu lat mieszkają i pracują w Norwegii. Dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienne życie oraz jak prowadzi się firmę w Norwegii.

Dzięki ASBIRO wyjazd był połączeniem wyjazdu z „pilotem”, czyli miękkim lądowaniem jak by coś i możliwością zrealizowania się w podróży w sposób zupełnie swobodny… Coś niebywałego!
Anna Uczestniczka wyjazdu Chin 2016

Czego się dowiedzieliśmy podczas wyjazdu

Poza cennymi kontaktami, które zdobędziesz podczas tego wyjazdu, odpowiedzieliśmy sobie również na ważne pytania:
 • Jak wygląda biznes (spawy formalne, podatkowe, prawne) w Norwegii
 • Jak się mieszka w jednym z najdroższych krajów świata (czy dla mieszkańca jest drogo?)
 • Jak wygląda rynek pracy w Norwegii
 • Jak wygląda rynek nieruchomości w kraju fiordów
Dzięki temu wyjazdowi udało mi się nawiązać ciekawą współpracę związaną z realizacją dużej ilości stron internetowych! Dodatkowo kilka osób chce wspólnie działać. Uwielbiam ASBIRO :)
Jacek Uczestnik wyjazdu do Monachium

Ludzie są największą korzyścią

Podczas wyjazdu spotkaliśmy się z Polakami, którzy z sukcesem prowadzą w Norwegii swoje biznesy.

Opowiedzieli nam jak to się udało.
 1. Kristian Barwiński – przedsiębiorca, prowadzi holding: KB DEVELOPMENT AS, na który składają się: m in. Villabygg as (http://villabygg.no/) oraz Lex-eiednom As.. Twórca pierwszej grupy internetowej w branży budowlanej: Budowlanka w Norwegii, Normy Współpraca, która liczy sobie ok 2 200 członków. Sponsor i jeden z założycieli Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej http://www.p-ncc.org/no/
 2. Tomasz Młynarski – zajmuje się doradztwem energetycznym. Powadzi własną firmę od 2010 roku w Norwegii
 3. Aleksandra F. Eriksen – prowadzi firme księgową w Norwegii obsługującą polskich przedsiębiorców. Omega Accounting AS: http://omega-as.no/ oraz Polish Connection http://polishconnection.no/pl/
 4. Zbigniew Cezary Zawada – Agencja Pracy w Norwegii: http://www.rekrutteringshusetmork.no/
 5. Ewelina Joanna Ciesielska  Emigrantka. Przedsiębiorca. Inwestor na rynku nieruchomości opowie nam o inwestowaniu w nieruchomości w Norwegii https://www.ewelinaciesielska.com/
 6. Sylwia Harewska Hei Banking- Podwójna zwyciężczyni Statup Weekend Oslo opowie nam o Startup-ach w Norwegii
 7. Adrian Kasprzak ARC Software  CEO softwarehous, a także Product Architect, CTO at XY Marketplace opowie namm o IT w Norwegii https://www.arcsoftware.it
 8. Oslo Investor Club – Przemysław Kocój (właściciel biura rachunkowego MTA Group AS – mtagroup.no ) & Przemysław Ożarowski (właściciel studia projektowego Moderne Uterom AS – moderneuterom.no )

Nigdzie indziej się tego nie dowiesz!

Dzięki pobytowi:

 • zdoyliśmy wiedzę biznesową o tym kraju z pierwszej ręki, dzięki spotkaniom i rozmowom z lokalnymi przedsiębiorcami
 • zbudowiliśmy sieć kontaktów oraz relacje, które mogą zaowocować w przyszłości
 • poznaliśmy Norwegię biznesowo
 • przekonaliśmy się sami, jak wygląda życie w Norwegii

Zakwaterowanie

Nasza grupa była zakwaterowana w Hotelu w centrum Oslo.

Program wyjazdu do Norwegii

 1. Dzień 1 – Czwartek (27 września) – przylot do Oslo. Zakwaterowanie w Hotelu w centrum Oslo. Czas wolny. Wspólne zwiedzanie Oslo. Wieczorem wspólna integracja.
 2. Dzień 2 – Piątek (28 września) – Śniadanie (wspólnie zrobione). Przejazd do Domu Polonii.  11:00 – 18:00 Spotkania z zaproszonymi przedsiębiorcami z Norwegii. Wspólny obiad. Wieczorem integracja.
 3. Dzień 3 – Sobota (29 września) – Śniadanie (wspólnie zrobione). Przejazd do Domu Polonii. II dzień spotkań z loklanymi przedsiębiorcami. Wieczorem integracja.
 4. Dzień 4 – Niedziela (30 września) – 
 5. Śniadanie (wspólnie zrobione). Czas wolny. Przejazd na Lotnisko.