Poznaj Biznes w Niemczech 2015

Kilka lat temu zorganizowaliśmy wyjazd do Niemiec. W tym roku pojechaliśmy znowu. Zorganizowaliśmy wykłady prowadzone przez lokalnych przedsiębiorców, którzy opowiedzieli nam o warunkach prowadzenia tam biznesu. Nie zabrakło, również piwa i długich dyskusji.

Kiedy?

26-30 marzec 2015

Gdzie?

Monachium, Bawaria, Niemcy

Wyjazdy z serii Poznaj Biznes

Nasza Uczelnia istnieje w Polsce blisko 10 lat. Wielu z naszych absolwentów wyjechało za granicę i stworzyło tam spore firmy. Korespondują z nami, wymieniają rozwiązania prawno-podatkowe zastosowane tam gdzie mieszkają i porównują je z Polskimi. Są w tym temacie potężną kopalnią wiedzy. Tacy absolwenci bardzo często przyjeżdżają do nas na zajęcia i w kuluarach opowiadają o kulturze biznesowej w innych krajach. Zauważyliśmy to zainteresowanie i zaczęliśmy organizować wyjazdy. W ich organizacji bardzo pomagają nam nasi absolwenci, którzy zawsze pełnią rolę gospodarza.

Pierwsze takie wyjazdy zorganizowaliśmy do Wielkiej Brytanii. Temat zakładania tam spółek jest bardzo popularny. Wyjazdy te były bardzo udane. W ciągu jednego roku jechaliśmy do Wielkiej Brytanii 9 razy i przeszkoliliśmy w zakresie brytyjskiego prawa gospodarczego kilkaset osób. Potem zorganizowaliśmy wyjazdy do innych krajów. Nie były tak popularne jak te do UK, ale w każdym wyjeździe udział wzięło przynajmniej kilkadziesiąt osób. Do tej pory odwiedziliśmy Niemcy, Czechy, USA, Tajlandię, Chiny. Liechtenstein i Zambię. W planach mamy zamiast powtarzać te wyjazdy co jakiś czas, jak również pracować nad kolejnymi lokalizacjami.

Sebastian Wiesiolek

W naszym wyjeździe do Liechtensteinu wziął udział Sebastian. Jest on przedsiębiorcą, prowadzi w okolicach Monachium kilkudziesięcioosobową firmę budowlaną. Śledził ASBIRO w Internecie, a gdy organizowaliśmy wyjazd do Liechtensteinu postanowił podjechać, gdyż z Monachium to rzut beretem. Było to jego pierwsze spotkanie na żywo z ASBIRO i jak mniemamy dla niego bardzo udane, gdyż potem odwiedził nas w Warszawie kilka razy, jak również zaproponował, że pomoże nam zorganizować podobny wyjazd do Niemiec. Opowie o tym jak rozwijał tam firmę, jak wygląda tam prawo gospodarcze, podatki, księgowość itp. Sebastian poprosił także znajomych Polaków – prawników, księgowych i przedsiębiorców – o to samo, aby też podzielili się swoim doświadczeniem w sali wykładowej i wypili kilka piw po wykładach.

Maciek Bienert

Kilka lat temu w ramach zajęć integracyjnych zorganizowaliśmy już jeden wyjazd do Niemiec. Wspólnie z kilkudziesięcioma ASBIROwcami zorganizowaliśmy zajęcia podczas trwającego w Monachium Oktoberfeście. Program wyjazdu był podobny. Kilka wykładów i masę godzin spędzonych na dyskusjach.

W organizacji tamtego wyjazdu bardzo nam pomógł jeden z naszych wykładowców Maciek Bienert, szerzej znany internautom z audycji „Firma na emigracji”, którą prowadzi w Radio Kontestacja (www.kontestacja.com).

Samo powstanie tej audycji jest jednym ze skutków naszego pojawienia się kilka lat temu w Monachium. Trudno powiedzieć co pojawi się po naszej kolejnej wizycie.

Chociaż naszym głównym gospodarzem był Sebastian to Maciek, również aktywnie nam pomaga na miejscu. Mogliśmy posłuchać wykładu prowadzonego przez niego, jak również, choć Maciek nie pije piwa, dyskutowaliśmy z nim całymi godzinami. Poniżej możecie zobaczyć krótki wywiad z Maćkiem na Youtubie oraz dłuższy, nagrany kilka lat wcześniej w audycji Kamila Cebulskiego.

mbk

Dzień na zwiedzanie

Doświadczenie nas nauczyło, że wiele osób które z nami wyjeżdża zostaje dłużej lub przyjeżdża wcześniej, aby dodatkowo oprócz szkolenia móc na spokojnie pozwiedzać. Przy wyjeździe do Niemiec postanowiliśmy pierwszy raz spróbować zorganizować, również tę aktywność.

Plan był taki, aby pierwszy dzień wyjazdu zrobić luźniejszy. W piątek z samego rana, zaraz po śniadaniu przyjechał po nas mówiąca po polsku przewodniczka i zabrała nas na cały dzień na miasto.