Spotkanie z księciem Hansem-Adamem Liechtensteinem

„Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju.”

To prawdopodobnie najsłynniejsza maksyma autorstwa Johna Kennedy’ego. Po blisko 50 latach od chwili, gdy została wypowiedziana książę Hans-Adam II Liechtenstein postanowił ją zakwestionować. Jest to jeden z powodów, dla których uważamy, że jest to postać niesamowicie interesująca. W dodatku zagraniczne media podają, że władca należy do osób niesłychanie wygadanych. Nie moglibyśmy sobie darować, gdybyśmy go nie poznali. Dlatego, też zorganizowaliśmy wyjazd do Liechtensteinu, którego głównym celem było spotkanie z głową tego niesłychanie małego ale za to bardzo bogatego kraju.

Castle

Dodatkowe seminaria

Poza samą sposobnością poznania księcia mieliśmy unikalną możliwość uczestnictwa w wielu seminariach. Tematy, na które dyskutowaliśmy:

  • Samostanowienie, decentralizacja, secesja – co i gdzie jest możliwe we współczesnym świecie?
  • Systemy polityczne państw – monarchia, oligarchia demokracja – czy monarchizm demokratyczny jest najlepszym rozwiązaniem dla państw w trzecim tysiącleciu?
  • Państwo świeckie – wolność od religii czy wolność dla religii?
  • Nacjonalizm a socjalizm anatomia zależności.
  • Jeśli demokracja to tylko bezpośrednia – o wadach demokracji pośredniej i możliwości demokracji bezpośredniej.
  • Globalizacja – szansa na rozwój ludzkości.
  • Państwo jako przedsiębiorstwo usługowe.
  • Własność i podmiot własności – państwo czy gmina?

Państwo w trzecim tysiącleciu

Państwo w trzecim tysiącleciu To książka wydana w listopadzie 2009 roku przez księcia Lichtensteinu traktująca o tym jak powinno działać państwo w dzisiejszych czasach. Jak podaje jej opis dostępny w Amazon, Hans-Adam II Lichtenstein ze względu na ogromne doświadczenie życiowe ma do wypowiadania się na ten temat szczególne prawo. Warto wspomnieć, że poza byciem głową państwa książę, jest biznesmenem prowadzącym z sukcesami interesy na wielu kontynentach i historykiem specjalizacyjnym się w historii ekonomii oraz militariów. Hans-Adam II Lichtenstein w swojej publikacji stawia tezę, że państwa nie powinny być dłużej organizacją, dla której obywatele są sługami a powinno przyjąć postać firmy, która dba o swoich klientów.

Dowiedz się więcej o książce »

Kilka słów o księciu

Hans-AdamHans-Adam II Lichtenstein jest głową księstwa Lichtenstein od 1989 roku. Jednak już od 1984 roku sprawował władzę jako regent. Tuż po swojej koronacji wprowadził Lichtenstein do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ten sposób malutkie państwo stało się jej 160 członkiem. Stanowi to niebywały sukces księcia. Jego osobisty majątek przekracza 4 miliardy dolarów, co czyni go jednym z najbogatszych władców w Europie. Poza tym zarządza grupą bankową LGT. W 2004 roku przekazał władzę nad Lichtensteinem swojemu najstarszemu synowi Aloisowi.

Posłuchaj wywiadu z księciem Hansem-Adamem Liechtensteinem

Jak dobrze znasz Liechtenstein?

Liechtenstein to małe państwo leżące między Austrią a Szwajcarią. Jego całkowita powierzchnia to zaledwie 160 km kwadratowych. Zamieszkiwany jest przez 35 000 ludzi. Natomiast PKB na osobę sięga, aż 105 323$. Z tego właśnie powodu Liechtenstein uznawany jest za jedno z najbogatszych państw na świecie. Intrygującą ciekawostkę stanowi fakt, że w tym niewielkim księstwie zarejestrowanych jest ponad dwa razy więcej firm niż księstwo to posiada obywateli. Poza tym Liechtenstein to obszar pełen majestatycznych krajobrazów, o czym mogliśmy się przekonać podczas wyjazdu

Zdjęcia z wyprawy