Budowanie zespołu w oparciu o mocne strony

Bez wątpienia, budowanie zespołu to dla menedżera prawdziwe wyzwanie. Nie mniej jednak trzeba wiedzieć jakie osobowości będą ze sobą dobrze współpracowały, aby w przyszłości posiadać efektywnie działający zespół, który w mgnieniu oka osiąga wyznaczone cele. Jak stworzyć zwycięski zespół w oparciu o mocne strony pracowników?

Zabierając się za budowanie zespołu, warto najpierw zastanowić się nad tym, czym właściwie jest zespół. Najprostsza definicja zespołu pracowników zakłada, że jest to stała grupa osób wykonujących wspólną pracę. Zespół może być złożony z różnej liczby osób. Jednakże ważne jest to, aby jego członkowie posiadali umiejętności, wzajemnie się uzupełniające oraz pomocne w osiągnięciu wytyczonego celu.

W związku z tym, to właśnie cel ma stanowić główną motywację do działania w grupie. Każdy członek zespołu powinien włożyć swój osobisty wkład w jego osiągnięcie, a także stosować się do podziału prac i zadań w zespole. Istotne jest ponoszenie odpowiedzialności za wspólnie podjęte decyzje i ich konsekwencje. Należy zaznaczyć, że nie każda grupa osób może zostać zespołem. Aby móc mówić o zespole, muszą zostać spełnione określone kryteria. Chodzi przede wszystkim o pozytywną współpracę i wzajemne wsparcie.

Budując zwycięski zespół pracowników musisz mieć w jego składzie osoby, które będą posiadały odpowiednie umiejętności, kompetencje, ale i cechy osobowości. To właśnie one, będą decydowały o tym, kto jaką przyjmą rolę w grupie i jak będą się w niej zachowywały.  Każda rola pełniona w zespole niesie ze sobą zarówno słabe, jak i mocne strony. I w ten sam sposób, może przyczynić się do rozwoju grupy lub obecnych w nich konfliktów czy frustracji. Dlatego też poszczególne role są niezwykle istotne z punktu funkcjonowania zespołu, jako całości.

Aby rozpoznać mocne cechy pracownika warto skorzystać z narzędzia Clifton Strengths, znanego w Polsce jako test Gallupa. Określa on naturalne talenty. Pokazuje, jakie działania są dla danej osoby najbardziej naturalne, przez co najprostsze do wykonania i gdzie (w jakich obszarach) powinien szukać w sobie potencjału.

Test składa się ze 177 par stwierdzeń, które potencjalnie mają opisać pracownika. Jego zadaniem jest zaznaczyć na skali, które z nich jest mu bliższe. Na podjęcie decyzji ma zaledwie 20 sekund, później komputer sam przeskakuje do kolejnej pary stwierdzeń. Chodzi o to, żeby zaznaczyć pierwszą myśl, która naturalnie przyjdzie mu do głowy. Nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania, ani poprawienia odpowiedzi. 

Wg badań Instytutu Gallupa, osoby, które wykorzystują swoje mocne strony w pracy wykazują 6 razy wyższe zaangażowanie w pracę i trzykrotnie wyższą satysfakcja z życia. Dlatego zdecydowanie warto mieć świadomość jakie talenty mają pracownicy i rozwijać je na danym stanowisku, ponieważ wynikają z tego absolutnie same korzyści.

Jeśli zainteresował Cię temat budowania zespołu w oparciu o mocne strony, bądź z nami 26 maja podczas webinaru na platformie ASBIRO. Na wszystkie pytania dotyczące efektywnej pracy zespołu w firmie odpowie Izabela Antosiewicz 😊

ŚRODA 26 maja 2021 godz. 19:00
Platforma webinarowa ASBiRO

⬇ Załóż bezpłatne konto i bądź z nami! ⬇

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO!

Podczas wywiadu z Izą dowiesz się:
✔️ Co zrobić, żeby Twoi pracownicy byli bardziej zmotywowani i zadowoleni ze swojej pracy?
✔️ Jakich ludzi zatrudniać, żeby zespół pracował bardziej skutecznie?
✔️ Czy jest idealny/pożądany zestaw talentów na dane stanowisko?
✔️ Jak produktywnie wykorzystać wiedzę o wrodzonym sposobie działania, myślenia i reagowania?
✔️ Które talenty „nie współgrają ze sobą”, a które „współgrają”?

Kim jest nasz gość?

Izabela Antosiewicz od lat motywuje i wprowadza język mocnych stron w organizacjach. Skupiona na wewnętrznych zasobach każdego człowieka przeprowadziła kilkadziesiąt wykładów i warsztatów, edukując na temat wykorzystania mocnych stron w rozwoju osobistym oraz zawodowym. Dzięki swoim talentom, narzędziom i doświadczeniu skutecznie przeprowadza klientów przez zmianę zarówno podczas sesji indywidualnych jak i grupowych.. 👌

Jeśli twoja firma potrzebuje pomocy w zakresie budowania współgrającego zespołu, koniecznie bądź z nami👥🧠 🧐 

Do zobaczenia już w środę o 19:00 💚