Poznaj biznes w Tajlandii

Byliśmy w Tajlandii, gdzie od ponad 2 lat mieszka i prowadzi biznes nasz wykładowca Piotr Motyl. Piotr poznał nas z wieloma lokalnymi przedsiębiorcami, jego wspólnikami i partnerami, którzy opowiedzieli o możliwościach jakie daje Tajlandia.

Kiedy?

13-28 stycznia 2015

Gdzie?

Bangkok, Koh Chang, Tajlandia

Relacja z wyjazdu

Skąd pomysł na wyjazdy do innych krajów?

Jak wiecie nasza Uczelnia bardzo silnie zaangażowała się ostatnio w organizacje wyjazdów szkoleniowych do Wielkiej Brytanii. W sumie przez cały rok akademicki na szkolenie do UK wyjechało z nami ponad 500 osób, a przynajmniej drugie tyle przeszkoliliśmy on-line. Efektem tych szkoleń jest ponad 420 zarejestrowanych za naszą pomocą w UK spółek LTD. Za tę działalność dostaliśmy nawet oficjalne podziękowania od Izby Lordów, podpisane przez Lorda Prescotta.

Podczas tych wyjazdów tłumaczyliśmy uczestnikom prawne aspekty prowadzenia firmy w UK. Mówiliśmy o rejestracji, o podatkach, o księgowości. Oprócz tego, uczestnicy mieli możliwość posłuchać wykładów prowadzonych przez angielskich przedsiębiorców, jak również skonsultować swoje plany z ludźmi, którzy swoje firmy od wielu lat prowadzą na terenie Wielkiej Brytanii. Do tej pory dochodzą do nas echa tych wyjazdów. Co chwilę słyszymy, jak jedni studenci wysyłają kolejne TIRy towarów do UK, a inni uczestnicy spotkań importują inne dobra do Polski.</p

Podczas tych wyjazdów wielu uczestników deklarowało się, że z chęcią weźmie udział w podobnych imprezach w innych krajach. Jak się okazuje wiele małych firm chciałoby sprzedawać lub sprowadzać towary z innych krajów, jednak zupełnie nie znają się na tamtejszych przepisach jak i nie znają nikogo na miejscu, kogo mogliby poprosić o pomoc. Następny po listopadowym wypadzie do Czech, jest wyjazd do Tajlandii na który was zapraszamy zaraz na początku stycznia.

Piotr Motyl

Piotrek prowadził w Polsce całkiem sporą firmę handlową. Był nawet 7 sprzedawcą na Allegro, dzięki czemu możecie sobie wyobrazić jego rozmach. Niestety seria urzędniczych przygód sprawiła, że zadał sobie pytanie – kim jest John Galt? Wyjechał do Tajlandii, gdzie z powodzeniem prowadzi biznes zarejestrowany w Wielkiej Brytanii. Odzyskał dzięki temu dużo czasu, który przeznaczał na Polską biurokrację i ten zaoszczędzony czas zainwestował w promowanie przedsiębiorczości i pomaganie innym przedsiębiorcom, którzy tak jak on chcą wyjechać z kraju i osiedlić się w Tajlnadii, Hong-Kongu czy Singapurze.

Poniżej zapraszamy do wykładu Piotrka Motyla, który wygłosił na Kursie Podstawowym mniej więcej na miesiąc przed swoim wyjazdem.

Spotkania z Polakami

Tajlandia stała się kierunkiem wyjazdowym wielu naszych studentów i wykładowców. Prowadzą oni tam swoje firmy internetowe, developerskie, softwarowe czy otwierają własne szkoły. Podczas wyjazdu oni właśnie poprowadzili część wykładów i wspólnie z Piotrem pełnili rolę gospodarza.

kk  

Krzysztof Król – Krzysztof prowadził w Polsce wiele firm. Zaczynał od importowania towarów z Chin. Bardzo szybko jednak zrobił karierę w branży rozrywkowej. Jako jeden z najlepszych DJ w kraju zaczął organizować dyskoteki. Firmę rozwinął do tego stopnia, że organizował kilkaset imprez rocznie. Dwa lata temu przeprowadził się do Tajlandii, gdzie zainteresował się pisaniem oprogramowania. Stworzył aplikację na telefony, która w prosty i rozrywkowy sposób uczy języków obcych. Sprzedał ponad milion kopii swojego programu. Dzisiaj pracuje nad kolejnymi sukcesami projektując i wdrażając kolejne aplikacje.

kontestacjaWywiad z Krzyśkiem w Radio Kontestacja
www.kontestacja.com/?p=episode&e=288

mw  

Mac Walen
Maciek w Tajlandii mieszka już kilkanaście lat. Początkowo wyemigrował do Australii gdzie pracował w kopalniach. Zaoszczędził całkiem sporo gotówki, którą zainwestował w otworzenie szkoły języka angielskiego w Tajlandii. Dzisiaj prowadzi kilkadziesiąt szkół z dziesiątkami tysięcy studentów na terenie całej Azji, głównie w Tajlandii, Chinach i Wietnamie.

kontestacjaWywiad z Maćkiem w Radio Kontestacja
www.kontestacja.com/?p=episode&e=1696

Andrzej Kuśnierczak  

Andrzej Kuśnierczak – Pracownik naukowy jednego z najbardziej znanych tajskich Uniwersytetów (zakres Industrial Management) oraz członek stowarzyszenia Singapore Thai Chamber of Commerce. Zajmuje sie równiez szkoleniami oraz coachingiem z zakresu komunikacji w biznesie oraz Business English. Mówi biegle w j. angielskim i tajskim, jak i również rozumie biegle różnice kulturowe pomiędzy dalekim wschodem oraz światem zachodnim. Jak sam mówi, jest już sercem i duszą Azjatą.

Delegacja ASBIROWCÓW została zaproszona na spotkanie w Tajsko-Singapurskiej Izbie Handlowej. Jak się okazuje wyjazd ten to nie tylko okazja poznania bliżej biznesowych aspektów Tajlandii, ale również Singapuru. Podczas spotkania w STCC poznaliśmy wielu przedsiębiorców z Singapuru, którzy z chęcią opowiedzieli nam o tamtejszych realiach. W zamian my oczywiście opowiedzieliśmy o tym jak prowadzi się biznes w Polsce.

Czym zajmuje się Singapore-Thai Chamber of Commerce
www.singaporethaicc.or.th

Thai – Hong Kong Trade Association

DSC_1593_a1 hongkong

Drugą ciekawą wizytą było odwiedzenie izby handlowej z Hong Kongu. Posłuchaliśmy o tym jak prowadzi się tam biznes i mogliśmy zweryfikować wszystkie legendy czy historyjki związane z tym najbardziej wolnorynkowym krajem na świecie.

Czym zajmuje się Thai – Hong Kong Trade Association
www.thta.or.th

Odpoczynek również

Nie po to jechaliśmy na drugi koniec świata, aby tylko siedzieć w sali wykładowej. Oprócz zajęć przewidzieliśmy też czas na relaks. Wybór padł na wyspę Koh Chang. Jest to trzecia co do wielkości wyspa w Tajlandii. Jest to typowy resort, jednak nie tak silnie oblegany przez turystów jak bardziej znane miejsca. Również tutaj towarzyszył nam Piotrek i inni ludzie mieszkający w Tajlandii więc wypoczynek również był okazją do zbierania informacji o tym wspaniałym kraju.