Poznaj biznes w Czechach

czechy_flaga_1

Kilkudniowy wyjazd do Czech, gdzie oprócz wykładów na temat tamtejszych przepisów, prawa i podatków poznaliśmy wielu czeskich przedsiębiorców, napiliśmy się z nimi piwa oraz zaprzyjaźniliśmy.

Kiedy?

7 – 11 listopada 2014

Gdzie?

Ostrava, Czechy

Skąd pomysł na wyjazdy do innych krajów?

Jak wiecie nasza Uczelnia bardzo silnie zaangażowała się ostatnio w organizacje wyjazdów szkoleniowych do Wielkiej Brytanii. W sumie przez cały rok akademicki na szkolenie do UK wyjechało z nami ponad 500 osób, a przynajmniej drugie tyle przeszkoliliśmy on-line. Efektem tych szkoleń jest ponad 420 zarejestrowanych za naszą pomocą w UK spółek LTD. Za tę działalność dostaliśmy nawet oficjalne podziękowania od Izby Lordów, podpisane przez Lorda Prescotta.

Podczas tych wyjazdów tłumaczyliśmy uczestnikom prawne aspekty prowadzenia firmy w UK. Mówiliśmy o rejestracji, o podatkach, o księgowości. Oprócz tego, uczestnicy mieli możliwość posłuchać wykładów prowadzonych przez angielskich przedsiębiorców, jak również skonsultować swoje plany z ludźmi, którzy swoje firmy od wielu lat prowadzą na terenie Wielkiej Brytanii. Do tej pory dochodzą do nas echa tych wyjazdów. Co chwilę słyszymy, jak jedni studenci wysyłają kolejne TIRy towarów do UK, a inni uczestnicy spotkań importują inne dobra do Polski.

Podczas tych wyjazdów wielu uczestników deklarowało się, że z chęcią weźmie udział w podobnych imprezach w innych krajach. Jak się okazuje wiele małych firm chciałoby sprzedawać lub sprowadzać towary z innych krajów, jednak zupełnie nie znają się na tamtejszych przepisach jak i nie znają nikogo na miejscu, kogo mogliby poprosić o pomoc. Postanowiliśmy więc naszą energię skierować w kierunku organizowania podobnych wyjazdów do rożnych krajów na świecie, a wyjazd do Czechy był pierwszym jaki zorganizowaliśmy.

Czechy

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że Polska nie jest wymarzonym miejscem do prowadzenia biznesu. Uciążliwa biurokracja, częste kontrole oraz ciągła zmiana przepisów bądź ich interpretacji sprawiają, że zaczynasz czuć się coraz bardziej sfrustrowany. Na szczęście nie wszędzie tak jest. Wystarczy przekroczyć czesko – polską granicę by okazało się, że prowadzenie firmy od strony „papierokologi” oraz kontaktów z urzędem może wyglądać zupełnie inaczej na korzyść przedsiębiorcy. To fakt, że Czechy nie są tak przyjazne dla przedsiębiorców jak Anglia, ale biznes prowadzi się tam zdecydowanie prościej niż w Polsce.

Do tej pory cykliczne organizowaliśmy wyjazdy do Wielkiej Brytanii. Pomogliśmy założyć tam już kilkaset firm. Teraz chcemy pokazać jak wygląda kwestia prowadzenia biznesu w Czechach. Wybierz się tam razem z nami.

Najważniejsze plusy prowadzenia firmy w Czechach:

  • Z urzędami komunikujesz się za pomocą internetu
  • To ile płacisz składki emerytalnej uzależnione jest od Twojego dochodu
  • Jeśli jesteś studentem bądź posiadasz dzieci to przysługują Ci dodatkowe ulgi
  • Nie musisz posiadać kasy fiskalnej
  • Bardzo istotna kwestia – domniemanie niewinności w sprawach skarbowych

Kultura biznesu w Czechach

Każdy kraj posiada własną filozofię prowadzenia biznesu, szczególnie jeśli chodzi o zagadnienia prawne. Dlatego też, do Czech wybraliśmy się by poznawać funkcjonujące tam prawo oraz kulturę prowadzenia biznesu.

Nieustanny rozwój gospodarczy Czech

Gospodarka Republiki Czech rozwija się dynamicznie a przy tym uważana jest za najstabilniejszą spośród krajów Europy Wschodniej. Natomiast PKB na mieszkańca w Czechach jest ponad 40% wyższe niż w Polsce. Czesi cieszyć się mogą poza tym niższym bezrobociem. Ważnym aspektem jest, również ciągle trwający proces prywatyzacji przedsiębiorstw. Przyczynia się on do zwiększenia konkurencyjności tego małego europejskiego kraju.

Piękno czeskiej Ostravy

Czechy to kraj pełen zapierających dech w piersi krajobrazów. Widok górzystego terenu pełnego strumyków, z pewnością nie raz sprawił, że poczułeś się naprawdę wyjątkowo. My wybieramy się do Ostravy. Jest to trzecie co do wielkości miasto Czech. Leży niezwykle blisko polskiej granicy. To co sprawia, że z ogromną chęcią chcemy je zwiedzić to ogromna ilość zabytków. Ostrava wręcz usłana jest nimi. Z pewnością znajdziemy trochę czasu by na własne oczy zobaczyć chociaż część z nich. Przyłącz się do nas.

Zwiedzimy Dolny Obszar Przemysłowy

W okolicach Ostravy mamy do czynienia z wyjątkowym terenem przemysłowym pochodzącym 1. połowy XIX w. W tym miejscu znajdował się stary piec pudlarski pochodzący z 1828 r., założony przez arcybiskupa Rudolfa, pierwszy w całej monarchii austriackiej. Pierwszy wielki piec uruchomiono w 1836 r. Niepodzielną częścią całego łańcucha produkcyjnego stała się także Kopalnia Hlubina założona w 1843 r. Nawiązywały tu na siebie bezpośrednio wydobycie węgla, produkcja koksu i wytapianie żelaza.