MITGSW Gwatemala 2015

Flaga-Gwatemali

W 1997 roku we współpracy z Fundacją Absolwentów MIT powstała organizacja, która zajęła się organizowaniem na całym świecie konkursów na najlepszy start-up. W tym roku wielki światowy finał odbywał się w Gwatemali i nie zabrakło tam naszych studentów.

Kiedy?

25-27 marzec 2015
My jedziemy pozwiedzać 2 tygodnie wcześniej

Gdzie?

Gwatemala City

Czym dokładnie jest MIT Global Start-up Week

Jest to konferencja biznesowa, połączona z konkursem na start-up realizowana od 1997 roku w różnych miejscach na świecie. Wyewoluowała ona ze zorganizowanej przez MIT pierwszy raz w 1990 roku konferencji/zawodów dla początkujących przedsiębiorców MIT$100K. Jest to obecnie największa tego typu imprezą na świecie, gdzie o główną nagrodę walczą zespoły setek różnych start-upów. Była ona tak popularna, że najzwyczajniej na świecie, różne Uczelnie z różnych krajów zapraszały MIT, aby u nich również zorganizować tego typu imprezę i popularyzować zakładanie firm również w ich krajach.

Więcej o MIT$100K możecie poczytać na Wikipedii:
www.en.wikipedia.org/wiki/MIT_$100K_Entrepreneurship_Competition

Natomiast o MIT Global Start-up Week na ich stronie:
www.mitgsw.org

loga

Skąd się wziął pomysł na wyjazd

Studenci Kursu Rozszerzonego, a więc studiów licencjackich „po naszemu” są już na drugim roku. Niedługo rozpoczną naukę i będą przygotowywać się do pracy dyplomowej, a nie jest to zwyczajna praca dyplomowa. Założeniem Kursu Rozszerzonego jest to, że oprócz wiedzy, zajęć czy super znajomości ze studiów, każdy nasz student odejdzie z dobrze przygotowanym planem na biznes. Można więc powiedzieć, że praca dyplomowa u nas to biznes plan, który studenci szykują pod okiem naszych wykładowców praktyków i który będą mieli okazję zaprezentować ludziom, którzy zawodowo zajmują się inwestowaniem własnych pieniędzy w start-upy innych.

Przygotowanie pracy dyplomowej w postaci biznesplanu do zaprezentowania inwestorom nie jest prostym zadaniem. Nie tylko studenci mają tutaj problem. My również mamy wyzwanie. Będziemy obronę takich prac organizować po raz pierwszy. Ciągle zastanawiamy się nad różnymi opcjami. Czy to ma być w zamkniętej sali, czy może wśród publiczności. Ile i jakie osoby mają być w komisji, a może oddać głos publiczności. Czy zwycięzcom konkursu na biznesplan dawać nagrodę rzeczową czy może pieniądze na zrealizowanie tego biznesplanu. Czy zaprosić do komisji wielkich z doliny krzemowej i zrobić obronę on-line, czy może naszych rodzimych przedsiębiorców i zrobić to w postaci gali. Pytań nazywa nam się mnóstwo, dlatego też od dłuższego czasu interesujemy się podobnymi imprezami i jak ten problem rozwiązały inne Uczelnie na świecie.

John Chisholm

Jedną z osób do których zwróciliśmy się o pomoc i radę jest John Chisholm. Jest to niezwykła osoba, szeroko znana w Dolinie Krzemowej i bardzo doświadczony inwestor. Od zera stworzył dwie firmy CustomerSat oraz Decisive Technology. Pierwsza z nich obecnie wchodzi w skład dużej korporacji Confirmit. Druga natomiast została przez Johna sprzedana do Google. Obecnie John zajmuje się inwestowaniem w start-upy, jak również jest prezesem stowarzyszenia absolwentów MIT, które to stowarzyszenie zorganizowało wspomniane wyżej konfernecje.

chisholm

John bardzo nam pomógł w podjęciu wielu decyzji dotyczących Kursu Rozszerzonego. Oprócz tego, gdy tylko dowiedział się o naszej działalności od razu obiecał nam, że przyjedzie do Polski i poprowadzi zajęcia dotyczące budowy start-upów. Mało tego. Gdy zobaczył czym dokładnie się zajmujemy to zaprosił nas do Gwatemali, gdzie nie tylko odbywać się będzie Global Start-up Week, ale również gdzie ma siedzibę Universytet Francisco Marroquin’a, który według Johna należy do światowej czołówki jeżeli chodzi o edukację przedsiębiorców.

Jak się również okazało, Polska jest Johnowi bardzo dobrze znana. Był tutaj wiele razy i nawet jedna firma, jeden start-up w który zainwestował w Połowie zlokalizowany jest w Polsce, a dokładniej w Gdyni. Aby lepiej poznać Johna zapraszamy do obejrzenia jego występu na konferencji TEDx. Poniżej zamieszczamy również występ Michała Wroczyńskiego, prezesa i założyciela firmy, w którą właśnie zainwestował John.

 

Mark Skousen również będzie

Jak widać świat ludzi przedsiębiorczych nie jest taki duży. W Gwatemali podczas Global Start-up Week jednym z wykładowców był również nasz wykładowca Mark Skousen. Mark przyleciał do Polski 2 lata temu i spędził z nami cały weekend podczas seminariów dotyczących strategii inwestycyjnych i we wspaniałym stylu wytłumaczył naszym studentom różnice zwykłego podejścia do ekonomii i tego austriackiego, prawidłowego.

Plan wyjazdu do Gwatemali

Teraz kiedy znacie tło naszego pojawienia się Gwatemali możecie sobie mniej więcej wyobrazić całą imprezę. Głównym celem jest pojawienie się nasze na tej imprezie, zebranie doświadczeń, poznanie wielu ciekawych ludzi spośród uczestników jak również spośród organizatorów. Trudno też lecieć na drugi koniec świata tylko na trzy dni konferencji, dlatego też nasza ekipa ASBIRO pojawiła się w Gwatemali 2-3 tygodnie wcześniej. Pozwiedzaliśmy, spędziliśmy trochę czasu nad oceanem, trochę czasu nad morzem.

Wróciliśmy z Gwatemali dzień po konferencji, lub nawet wieczorem ostatniego dnia imprezy. Chodzi o to, że dzień po konferencji w Gwatemali rozpoczyna się nasz ASBIROwy wyjazd do Niemiec, na którym nasza ekipa pojawiła się w drodze powrotnej.

Tutaj przeczytasz więcej o wyjeździe do Niemiec:
www.asbiro.pl/wyjazdy/poznaj-biznes-w-niemczech-2015/

Tak wyglądał Liechtenstein