Pakiet Nagrań

Seminarium – Jak przetrwać bankructwo i długi

Kup teraz
  • Video
  • Audio
  • Pliki do pobrania

Drastycznie rośnie liczba bankructw

Dane zaprzeczają wizerunkowi Polski jako zielonej wyspy. W 2008r. wydano 1,9 mln tytułów egzekucyjnych, w 2011r. już 4 mln, a w 2013 liczba ta przekroczyła 6 milionów. Przez 6 ostatnich lat liczba bankructw wzrosła 3 razy. W 2013 roku odnotowaliśmy 700 prób samobójczych każdego miesiąca. Rok wcześniej było to zaledwie 480 prób samobójczych, a rok wcześniej jeszcze mniej. Jest bardzo źle, a zapowiadane podwyżki podatków jak np. likwidacja umów śmieciowych sprawi, że będzie jeszcze gorzej.

Nikt o tym nie mówi

W wielu szkołach uczy się jak otworzyć swój pierwszy biznes. Internet jest pełny doradców od sukcesu. Mało kto powie Ci, w jaki sposób zabezpieczyć swój majątek i zamknąć biznes tak, by stracić na nim możliwie jak najmniej. My postanowiliśmy podzielić się tą unikalną wiedzą i zorganizowaliśmy seminarium przeznaczone dla ludzi w długach oraz tych, którzy czują, że lada chwila będą musieli zamknąć firmę.

Kiedy odbyło się seminarium?

29-30 marca 2014

Każdy biznes musi upaść

Bazując na doświadczeniach 225 wykładowców ASBIRO można stwierdzić, że jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących przedsiębiorców jest wiara, że stworzona przez nich firma będzie istnieć wiecznie. Niestety tak jak każdy człowiek kiedyś umrze, każda firma, nawet odnosząca wielkie sukcesy, będzie kiedyś zamknięta. Doświadczenie pokazuje nam też, że ponad 90% firm jest zamykana w długach. Firma sukcesu to taka, która podczas swojej świetności zarobi wystarczająco, aby pokryć koszty swojej upadłości.

Dlaczego przedsiębiorcy kończą w długach?

Przyczyny upadku są różne. Są to zdarzenia niezależne od przedsiębiorcy takie jak wypadki losowe czy też niewypłacalność lub oszustwo głównego kontrahenta. Bardzo często do bankructwa przyczynia się zmienne prawo i urząd skarbowy. O wiele częściej do upadku doprowadza jednak głupota oraz brak wiedzy i doświadczenia ze strony przedsiębiorcy.

Często nie potrafimy zidentyfikować zagrożeń. Nie potrafimy przyznać się do porażki nawet jak firma wykazuje straty. Ciągle mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi. Często nie możemy zamknąć firmy, gdyż mamy kredyt lub zamknięcie wiązałoby się ze zwrotem za dużej ilości VAT-u, na co nie mamy odpowiedniej ilości gotówki. Nieważne jaka przyczyna, każdy bankrut mówi, że powinien firmę zamknąć wcześniej. To jedna z lekcji jaką wyniesiemy z seminarium.

Czy ten człowiek chciał zbankrutować?

W 2013 roku przynajmniej 3 osoby podpaliły się pod kancelarią premiera i pod sejmem.

Niepoważne i naiwne podejście

Zachodnie książki motywacyjne i łatwość w otrzymaniu dotacji sprawia, że do biznesu wchodzą ludzie, którzy nigdy nie powinny się tym tematem interesować. Często naiwni, pełni ideałów młodzi ludzie, zderzają się z Polską rzeczywistością gospodarczą. Czyha niestety na nich wiele pułapek, o których tłumaczone książki nie mogą nam powiedzieć, gdyż żaden z ich autorów nie zna praktyki polskiego prawa. Na zachodzie człowiek który bankrutuje co najwyżej może liczyć się z tym, że zlicytują mu cały majątek i po trwającej kilka tygodni lub miesięcy upadłości osobistej zaczyna z nową, czystą kartą. W Polsce natomiast po bankructwie długi ciągną się za ludźmi latami, a za niezapłacenie podatków można nawet trafić do więzienia. W krajach Zachodu istnieje coś takiego jak Działalność Gospodarcza z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to, że nawet jak działalność gospodarcza osoby fizycznej upadnie to odpowiadamy tylko majątkiem firmowym. W Polsce taką możliwość mają tylko właściciele spółek z o.o. To tylko kilka różnic. Pułapek jest wiele.

Bardzo trudny i niepopularny temat

Upadłość i bankructwo to tematy szeroko omijane przez wszystkie szkoły. Tematem nie interesują się przedsiębiorcy, którzy jeszcze nigdy nie zbankrutowali. Kiedy potrzebują takiej wiedzy to nie mają pieniędzy na jej zdobycie, a żadna szkoła nie stworzy produktu dla ludzi nie mających pieniędzy. Przechodzą więc przez bankructwo ucząc się na własnej skórze. Doskonale wiemy, że temat ten nie jest sexy i na pewno na seminarium nie będzie audytorium porównywalnego liczbowo do wielkich spędów organizowanych przez zachodnich guru motywacji. Wiemy także, że nie zarobimy na tej imprezie zapewne ani złotówki. Na szczęście nie musimy. W czasie tak silnie pogarszających się warunków do prowadzenia biznesu czujemy najzwyczajniej taką potrzebę, aby jako jedyni zająć się tym ważnym, jednak ignorowanym przez wielu tematem.

Polecamy przeczytać tę książkę

Zasady_bezpiecznego_biznesu Książka z najgorszą okładką na świecie, jednak każdy kto ją przeczytał stwierdza, że była to jedna z najważniejszych książek w jego życiu. Wiktor Rębacz, niesłychanie ciężko prześladowany przez urząd skarbowy, spędził kilka lat w areszcie. Podczas jednego z przesłuchań stracił wzrok. Po wyjściu, oczyszczony z wszelkich zarzutów, napisał książkę na temat tego jak w Polskich warunkach można ochronić swój majątek przed urzędem skarbowym i komornikami. W książce daje wiele wskazówek dotyczących możliwości, jakie ma człowiek zaszczuty przez urzędników, komorników i wierzycieli.

Zobacz w sklepie »

Tak wyglądało nasze poprzednie seminarium

Formuła spotkania

Jako wykładowców zaprosiliśmy przedsiębiorców, którzy przetrwali naprawdę trudne chwile w biznesie z naprawdę wielu powodów. Wśród nich będą ci, którzy zbankrutowali gdyż kontrahent im nie zapłacił, tacy których wspólnik oszukał, tacy którym obroty zaczęły powoli spadać i do końca wierzyli, że sytuacja się poprawi, aż było już za późno. Zaprosiliśmy ludzi, którzy w długi popadli z głupoty jak i tych, którzy padli ofiarą pogody czy podupadli na zdrowiu i nie mogli dalej prowadzić firmy. Wszystkich jednak łączy to, że znają temat długów, windykacji, komorników, startowania od nowa z balastem porażki.

Każdy z nich przedstawi nam tło swojej porażki, jak odbiła się ona na ich życiu i jak sobie z nią poradzili lub radzą, gdyż nie wszyscy nasi goście mają najgorsze za sobą. Na podstawie wszystkich tych historii będziemy mogli zidentyfikować największe zagrożenia i najlepsze narzędzia przygotowania się na trudne chwile jak i możliwości, które mamy gdy jest już za późno.

Dla kogo są te nagrania

Myślimy, że nagrania z imprezy będą super przydatne dla ludzi, których firmy zbankrutowały i obecnie znajdują się w długach.

Zainteresowane też powinny być osoby, które założyły bądź dopiero planują założenie swojej firmy. Z pewnością dowiedzą się wielu rzeczy na temat tego, jak przygotować się do najbardziej czarnego scenariusza, który może ich spotkać w biznesie.

Historia Kasi

Niedawno w Radio Kontestacja opublikowany został wywiad z Kasią, która opowiedziała o tym, w jaki sposób upadł jej sklep. Większość ludzi popada w długi właśnie takich schematem. Zapraszamy do odsłuchania materiału.

Pobierz [46,7 MB]

Wykładowcy

Opinia

Szczerze mówiąc niezła dawka energii z jednoczesnym przywróceniem do pionu, pozytywnym zahamowaniem i refleksją. Niesamowita nauczka i szkoła, również dla nas wszystkich (ucz się na cudzych błędach, tak). Po pierwszym dniu byłem lekko mówiąc „zdołowany”, ale wizyta na after party i pogadanie bezpośrednio z wykładowcami pozwoliło na powrót do rzeczywistości. A w drodze powrotnej 1,5h rozmyślania i analizy swojej własnej sytuacji, ew. potencjalnych zagrożeń wraz z elementem zapobiegawczym.
Michał K. opinia
Kup teraz
  • Video
  • Audio
  • Pliki do pobrania