Newsletter

Będziemy Cię informować o nowościach w ASBIRO.
Zobacz poprzednie wyjazdy

Rocznica powstania Liberlandu

Wielu z naszych studentów i sympatyków zwróciło uwagę na wydarzenie z zeszłego roku, kiedy Vít Jedlička, czeski polityk i aktywista libertariański utworzył nowe państwo w całości oparte na zasadach wolnościowych – Liberland!

Od samego początku ASBIRO mocno kibicowało Vítowi i w tym roku wybraliśmy się właśnie do Liberlandu świętować pierwszy rok istnienia państwa.

Kiedy i gdzie? 

15-18 kwietnia 2016 – Liberland

Jak powstał Liberland

Liberland jest niedawno powstałym niezależnym państwem, które znajduje się pomiędzy Chorwacją i Serbią. Powstał on na skutek sporu pomiędzy dwoma krajami. Obszar od wielkości 7 km² był do zeszłego roku „ziemią niczyją” (łac. terra nullius) kiedy to Vít Jedlička powołał do istnienia państwo Liberland, który obecnie jest trzecim najmniejszym niepodległym krajem po Watykanie i Monako, a sam Vít jest jego prezydentem.

 

liberland-mapa-asbiro

 

Co jest szczególnego w Liberlandzie?

Mottem kraju jest „To live and let live” (pl. „Żyj i pozwól żyć”) ponieważ nadrzędną wartością nadającą kierunek rozwoju tego państwa jest osobista i ekonomiczna wolność obywateli, która jest gwarantowana konstytucją Liberlandu, która w znaczący sposób ogranicza władzę polityków.

liberland-president-asbiro

Jak wyglądał wyjazd

Wyjazd był organizowany wspólnie z przedstawicielami Liberlandu i miał formę uczestnictwa w konferencji, która odbyła się w chorwackiej miejscowości Batina w Hotelu Lug.

  • 15 kwietnia 2016 – przyjazd na miejsce, zakwaterowanie raz wspólna integracja
  • 16 kwietnia 2016 – konferencja z Vítem Jedličką i zaproszonymi gośćmi zakończona koncertem
  • 17 kwietnia 2016 – wycieczka wodna w okolicach wyspy Liberland, na którą mamy nadzieję, że otrzymamy możliwość wejścia, a wieczorem integracja
  • 18 kwietnia 2016 – wykwaterowanie oraz powrót do Polski

kamil-cebulski-vit-jedlicka-asbiro

O nas

ASBIRO to jedyna uczelnia w Polsce, w której wykładowcami są wyłącznie przedsiębiorcy. To co nas odróżnia od innych szkół to właśnie praktyczne podejście do przedsiębiorczości.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dla osób, które prowadzą własną firmę, lub właśnie chcą ją założyć.

więcej »